Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Vožnja u suprotnom smeru

Komentari (142) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 31 januar 2011 22:59
Jasna Simonović
Pa dobro...Apel da se voli država, čak i ako je nema!
Novak Đoković je to jednostavno smestio u dve "grenslem" reči: ....za Srbiju!

Ali da bi "Srbija u popravljenom autu" išla napred, a ne nazad, mislim da je potrebno da svako uradi ono što može, a ne samo što mu se sviđa...

npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako...

Onda bi možda i "Serbija" ušla u "nov auto" (novo je novo!) i naplatila svoja potraživanja i stekla svoje dividende od besplatnog "interneta", a odatle je lako do "tajkuneta"...

Na dobrobit svih, svakako...
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 31 januar 2011 23:05
4s
Poštovani gospodine Vukadinoviću ovaj narod u Srbiji
uče podavno da što je svačije nije ničije,te ja tako i
sa našom zajedničkom kućom koja se zove država Srbija.
Na žalost monog mladih ljudi koji još nisu ni okusili život neko je naučio da ovde ništa ne valja i da treba
pobeći odavde a ne da treba ostati i svojim trudom i pregalaštvom doprineti spasu svi nas.
Takvoj vrsti defitizma svi smo pomalo doprineli ali
ponajviše bahatost vlastodržaca i osione činovničke
aparature koja još radi u državnoj firmi i nije ni svesna
na kakve prepreke nailaze ostali zaposleni u privatizovanim preduzećima.
Takva slika i prilika da nikog ne dotiču tuđi problem a
za spostvene je uvek kriv neko drugi kao da je usud ovih
prostora gde san o nekoj zemlji dembeliji (Evropska Unija)
živi kao priča o o dobroj vili koja jedva čeka da nas
konačno usreći.A naše pleme snom mrtvijem spava...
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 31 januar 2011 23:07
nikola nikolic
Moja supruga radi u prosveti i ne pada joj napamet da predje kod mene u privatnu firmu gde se bolje zaradju- je Cak tvrdi da ona vise doprinese nasoj zajednici. Oboje smo prof.matematike,a njeno obrazlozenje je sledece.Tiradis 10 sati dnevno,cesto i subotom i nedeljom i doneses 60.000,00 dinara,a ja radim nepuna 4 sata dnevno i donesem 45.000,dinara.Ti se ubijas od rada,a ja normalno radim.Ti imas godisnji odmor od jedva 20 dana a ja preko dva meseca.Hiljadu dinara uzimam za dvocas i zaradim tvoju platu sa petnaest dvocasa.Uz to kuvam,peglam,vaspitavam decu.Vodim ih na besplatno letovanje i zimovanje,i jos zaradim uz to.Djacki roditelji mi pomazu da obezbedim vezu kod lekara,apotekara,u opstinu,sudu,policiji....Presao bih ja kod nje,ali ko ce me u ovim godinama.Bolje im je da cute.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 31 januar 2011 23:08
Tomislav Milanović
Bravo gospodine Vukadinoviću! Svaka čast! Pogodili ste pravo u metu. Ja bih tu samo nešto malo dodao. Ne može se trošiti ono što ne postoji, a da bi postojalo, moralo bi se mnogo toga promeniti. Međutim, kako da se promeni kada ova vlast, najverovatnije po nečijem diktatu, ide u smeru propasti. Od kada su uzeli Srbiju u svoje ruke nisu stvorili ni jednu pretpostavku za takozvano "ozdravljenje" države ako se ovo uopšte može nazvati državom. Kao ulje na vatru dođe, kada vam se na državnoj televiziji pojavi neko poput gospodina Bajeca, čoveka koji je preživeo sve dosadašnje režime, sa ocenom da će ova godina biti uspešnija od predhodne. Tada se sa pravom pitate kakav je on stručnjak i na kojoj planeti živi, jer, po onome kakve izjave daje nikako se ne slaže da taj čovek živi u Srbiji.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 31 januar 2011 23:31
MS
Najveci krivac za ocajno stanje i poresan pravac, su bas oni koji vode drzavu. Od njih pocinje sav haos i anarhija.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 31 januar 2011 23:39
Shooter_64
Poštovani gospodine Vukadinoviću, opet ste napravili dobru analizu jedne od aktuelnih tema u Srbiji. Ne mogu a da se ne složim sa Vašim mišljenjem.
Zbog Vaših, kao i tekstova gospodina Antonića, ja "svraćam" na ovaj sajt.

Naravno, ovdje objavljujete i ostale tekstove, pa i drugačija mišljenja. Baš zbog toga ja uz jutarnju kafu prvo pogledam šta ima novo na NSPM.

Cijelo to vrijeme (praćenja Vašeg sajta) sam, slobodno mogu reći - uživao u tome.

Ipak, u poslednje vrijeme, ovdje čitam nešto što potpada pod ostrašćene tekstove sličnim onim sa Peščanika ili sličnih mjesta na internetu. Samo sa drugačijim predznakom.

Da li nam to treba? Ovo nije B92, niti (nedaj Bože) Stormfront, nego baš ona naša - Nova (ili stara) politička misao...
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 31 januar 2011 23:49
Sajber Mileva
Dakle, mora se promeniti odnos prema državi.


Svako dobronameran se slaže.
Samo, staro srpsko pitanje: Ko prvi da počne da brine o državi.

Ima mnogo važnijih instanci koje bi trebalo da razmisle o svom odnosu prema državi, nego što su to prosvetari.

Nego, neki dan me,kao dipl.ekonomistu, iskomleksira premijer,kada u momentu izračuna neke parametre: Reče kako bi, u slučaju ispunjenja zahteva prosvetara, evro odmah skočio na 300 dinara.

Priznajem,nisam kadar da izvedem te ekonosmke računice, kako je došao do te cifre.
Jeste, davno se učile neke ek. analize, pa ako ima neki mlađi i potkovaniji kolega, da mi pojasni.

I,pitanje koje me često muči ovih dana: Kad neki artikal poskupi za 30%,a troškovi radne snage u toj firmi isti,sirovine iste,čak i benzin, to jest-svi "inputi",znači sva razlika u ceni ide tom tajkunu i monopolistima-trgovcima,da li je to ikakav udar na ekonomsku stabilnost?
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 31 januar 2011 23:53
lenji zakljucak
jedini razlog sto se prosvetari prilicno uspesno bune je taj sto imaju snazan i nekorumpiran sindikat. Njihove vodje nisu korumpirani db-jci kao u drugim sindikatima, i vlast ne moze da im naredi /ili da ih uceni da obustave ili opstruisu strajk, kao sto to rade u drugim granama/. i treba da se bune, djordje, i treba ih podrzati jer su to ostaci ostataka slobodne javnosti i froncle propalog gradjanskog sloja u Srbiji.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 31 januar 2011 23:53
Vladimir Đilas
Gospodine Vukadinoviću, put do pakla popločan je dobrim namerama.
Iako je srž onoga što ste hteli da kažete, nesporan, uradili ste to na jedan trapav način. Kao kada odbrambeni fudbaler, nespretno fintirajući,dovede napadača protivničkog tima u gol šansu. Tako ste i vi: Finta levo, finta desno i eto vlasti u situaciji da vašim argumentima "zabije" gol prosvetarima.
Preporuke:
0
0
10 ponedeljak, 31 januar 2011 23:58
DM
Naizgled paradoksalno, vladajucoj garnituri je ovaj strajk dosao u pravo vreme. Da svi vidimo kako su odgovorni, kako stite drzavu od nerazumnih zahteva prosvetara i brinu o tome da se sistem odrzi. Naravno, mi znamo i osecamo na svojoj kozi, da to nije tacno, da je sve gore i gore, i da oni nemaju nikakvu strategiju za ekonomski i svaki drugi oporavak - osim puste zelje da ce nam neko sa strani pomoci i (sto je za njih mnogo bitnije) da ce im omoguciti da opstanu na vlasti.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 01 februar 2011 00:02
paja patak
"...nego je ovo apel da se, ukoliko već nije prekasno, malo više obrati pažnja na državu i takozvani opšti interes..." . To bi, dakle, značilo da bi, ustvari, trebalo da se jedinke i društvo vrate na one vrednosti i ideale koji su vladali u Kraljevini Srbiji - ali, avaj.... prošle su decenije, i skoro čitav vek raznih nevolja i gadosti. Izgubljene su sve iluzije, izgubljen osećaj za zajedništvo, izgubljen strah od Boga - i sada: šta je - tu je (to ne važi samo samo za ovu - nego za sve prilike i neprilike). Sada je nastalo vreme ono: Homo hominis lupus est!
Preporuke:
0
0
12 utorak, 01 februar 2011 00:14
Drasko
@ Jasna Simonovic

+++
npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako...
+++

Da.

Da im primer dadnu ovi sto pokrase Srbijine pare.

...tako nekako....
Preporuke:
0
0
13 utorak, 01 februar 2011 00:16
Voljeti državu
Nije lako voljeti državu koja oličena u vladajućim strukturama već decenijama, ništa drugo ne radi, osim što pljačka svoje sopstvene građane na najbezočnije načine pravdajući to gomilom besmislica koje narod mora da guta jer je doveden na ivicu normalnog bivstvovanja.
Pljačkaju narod, a pune svoje i svojih poltorna džepove.

Država i oni koji upravljaju tom državaom su ti koji trebaju da obezbijede okvire za normalan život svog naroda, a ne kao ove naše koje se iz ličnih interesa grupacija koje osvoje vlast upiru da rade suprotno.

Voli narod Srbiju koja pripada Srbima, ali ne voli evrosrbiju koja brine o svakome i pripada svakome više nego Srbima.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 01 februar 2011 00:21
MALI
Turci, komunizam, liberalizam, globalizam, korumpirana vlast, odrođena elita ili oguglali narod. Zajedničko im je šta? Jugoslovenstvo , kao karakterna osobina , a ne kao "etnička" pripadnost.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 01 februar 2011 00:26
CP6
Tekst nekarakterističan za autora.

Mnogo je više problema u školstvu od plata prosvetara.

Ono što ne može da se popravi, a ne služi ničemu, mora da umre.
Preporuke:
0
0
16 utorak, 01 februar 2011 00:32
@"bane biciklista"
Niste vi to, Bane, baš pažljivo pročitali, nego onako na prvu loptu, kao da ste sindikalni aktivista ili, sačuvaj bože, naprednjak. Mislim da je mnogo bliži istini jedan od prethodnih komentatora koji kaže da ovaj štajk kao da je dobro došao vlastima da odbijajući besmislene i, dodao bih, gotovo čak iritantne zahteve štrakača pokažu kako ipak brinu o celini društva i opštem interesu. Ne kažem da je ovaj štrajk baš naručen od strane vlasti, ali sumnjivo je da sada, bez pravih razloga, tako lako u totalnu obustavu ulaze i oni koji ranije nikada nisu štrajkovali. A možda se radi i o nekakvom unutarkoalicionom obračunu DS i SPS, pripremi za rušenje Obradovića itd. U svakom slučaju, o državi, deci i obrazovanju nikome nije stalo, što je i bila teza ovog teksta g. Vukadinovića.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 01 februar 2011 00:34
Profesor Nenadić
Ovim tekstom gospodin Vukadinović je ušao na mesto „suvozača“ aktuelnog premijera, u otporu zahtevima štrajkača u prosveti Srbije. Slučajno je „zaboravio“ da navede u „opšta dobra“ (da ne kažem ljudska prava) i pravo na rad, zaradu od koje se može živeti i pravo na štrajk. Sve to pripada i profesorima. Kad štrajkuju univerzitetski profesori i studenti odmah pominju ugroženost i pravo na „autonomiju“, bez obzira na štetu koju štrajk nanos studentima, roditeljima i državi. Njihova moć ucenjivanja je veća, pa su i efekti štrajka bolji.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 01 februar 2011 00:41
Još jedan argument protiv prosvetara
Premijer Srbije gospodin Mirko Cvetković je izjavio pre par dana da bi povećanje plata u prosveti dovelo do inflacije od 300 posto u ovoj godini i ako se ne varam do vrednosti evra od 300 dinara. Poslednje povećanje plata prosvetnim radnicima dogodilo se pre dve godine. Kada malo bolje razmislim, to se otprilike poklapa sa početkom svetske eknomske krize. Pa sledstveno tome, rekao bih da su prosvetni radnici u Srbiji odgovorni za istu.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 01 februar 2011 00:46
Nesa
Sve sto ste rekli stoji.A i svi mi iskoristimo cesto neodgovornost vlasti da bi opravdali i sopstvenu nebrigu.Nije lako biti danas iole normalan,a vama to polazi za rukom.Sve najbolje.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 01 februar 2011 00:50
Mirko
Steta je gospodine Vukadinovicu sto su vasi obicno lucidni komentari ovaj put promasili poentu u proceni situacije. Najpre drzava ne pravi drustveno bogatstvo nego trosi tudje.Ako je doslo do inflacije to znaci da je ona nekome dala ono sto nema pa je samim tim dodatno samovoljno linearno oporezovala sve druge imaoce dinara. Stoga je potpuno opravdano da oni koji su najugrozeniji traze pravedniju raspodelu.Smanjite drzavnu administraciju,stedite na svojim izdacima,oporezujte progresivno najbogatije a nemojte da pricate da treba svi da brinemo za drzavu.Nije drzava predcednik vlade ili predsednik republike vec su oni njene dobre ili lose sluge. I zato nemojte gospodine Vukadinovicu da sa akademskih visina delite packe levo i desno kad je jasno ko je kriv za ekonomsku i drustvenu krizu.Ako na vidiku nije resenje to nije razlog da za sve okrivimo kurira Jovicu.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 01 februar 2011 00:52
bolesna zavist
3 ponedeljak, 31 januar 2011 22:07 nikola nikolic
Moja supruga ... preko dva meseca.Hiljadu dinara uzimam za dvocas i zaradim tvoju platu sa petnaest dvocasa.Uz to kuvam,peglam,vaspitavam decu.Vodim ih na besplatno letovanje i zimovanje,i jos zaradim uz to.Djacki roditelji mi pomazu da obezbedim vezu ...
- Ajde, budite dobri i navedite ime te škole i tog grada, da znamo gde stanuje raj u ovoj zemlji.
Mislim da mnogi ljudi rezonuju kao nekada ja. Gledam dirigenta, maše malko rukama, odstoji vreme koncerta, i to mu je sav posao. Nisam znao koliki je dar potreban, koliko znanje, i koliko rada da bi se došlo do tog jednog sata dirigovanja pred publikom.
Ko je ikada kročio u neku školu, za vreme velikog odmora, na primer, ili otišao na ekskurziju s đacima, zna kakav je to posao. A tek roditelji, njihove situacije, njihov odnost prema svojoj deci, problematični učenici ...
Kada govorite o nečemu treba imati makar najmanju predstavu o tome. Ovo što ste Vi napisali meni liči na čistu zlobu.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 01 februar 2011 00:58
dosta !!!
Nije nikakav problem da se građanstvo strpi ako ima solidnu i doslednu političku elitu.
Ali, zašto bih ja trpeo a Dinkić kupuje stan od nekoliko stotina iljada, i Toma Nikolić i hacijendu na selu i stan od nekoliko ari u Beogradu, Mićunović prima tri prihoda, predsednica Parlamenta ima ugovore o konsultacijama s više farmaceutskih kompanija, Čeda živi kao bogataš, a ne zna se od čega, članovi RIK-a dobijaju po 25.000 evra honorara na državnu platu, porodica ministra policije troši nekoliko ministarskih plata mesečno (znači ima još izvora prihoda) ... Dakle, svi u politici su korumpirani, otimaju bestidno sve što mogu, lažu nas, a mi treba da se strpimo da bi oni to na miru nastavili da rade?
E, pa, svi u štrajk!
Preporuke:
0
0
23 utorak, 01 februar 2011 01:01
Božo Bjelak
Da, gospodine Vukadinoviću, ovaj tekst je pomalo trapav.Pitanje prosvjete je jedano od najvažnijih ili najvažnije pitanje u zemlji.Skoro u svim režimima,od Juge,zatim SRJ i sada Srbije, kada je u pitanju prosvjeta, uvijek je bila negativna selekcija.Čast izuzecima.Kada se neko nije mogao upisati na mašinstvo, medicinu itd.,u poslednjem momentu upisao se na Filološki fakultet, Učiteljsku školu, Pedagošku i sada na divlje privatne fakultete.Razlog: vječiti nizak standard prosvjetara.Drugo, ponašanje jednog broja prosvjetnih radnika je ispod svakog nivoa.Šta bi ste uradili profesoru, koji sada štrajkuje, a koji u jednoj elitnoj gimnaziji na času pljuje kroz prozor, psuje, dođe pijan na čas i dr. Ili profesorici koja pred kraj godine ucjenjuje ocjenom one đake koji ne mogu ili ne žele da za 800 EVR sa njom ljetuju u Grčkoj.O ekskurzijama i kupovini ispita, testova,vrapci pričaju.Država u Srbiji ne postoji.Da postoji ja bih je kao pravnik branio, jer sigurno znam šta je država.U Srbiji postoji VOĐA.
Preporuke:
0
0
24 utorak, 01 februar 2011 01:05
Lajavi
Mislim da autor nije dovoljno odvojio sistem državne vlasti i državu, ovaj štrajk prosvetara, je OPASAN SAMO ZA SISTEM državne vlasti, ZA DRŽAVU je ovaj štrajk šta više blagotvoran.Kao takvog ja ga podržavm. Jer slom sistema kakav je ovaj je poželjan i sa aspekta države.
Preporuke:
0
0
25 utorak, 01 februar 2011 01:12
Biljana Nikolić
Pa se nešto pitam, gde li su te „Valense“ da tamo kod privatnika i stranaca malo zagrme, organizuju i povedu „radničku klasu“.

Đorđe, kod nas ne postoji radnička klasa. Kod nas postoji partijski državni službenici, srećnici koji su dobili poslove za koje nisu zainteresovani članovi partija na vlasti i nesrećnici koji služe političarima za slikanje u fabrikama gde su plate (uz državnu subvenciju od 10000evra po zaposlenom), celih 150evra. Nema radničke klase. Ima više ili manje povlašćenih i potpuno nepovlašćenih. Cilj je preći u "višu grupu" a nije cilj ujediniti se i boriti za prava svih.
Takav stav se forsira i kod političara, moto parija je - dođite kod nas, pokažite da ste za nas i naša partija će vam omogućiti povlastice, tako će te biti "bolji od drugih".
Zato se i može u politiku bez ozbiljnog programa koji vodi računa o interesima svih.
Preporuke:
0
0
26 utorak, 01 februar 2011 01:16
banedral
Želeo bih da pitam : "Da li je ovo nešto slično izjavi pokojnog premijera , preuzetoj od Kenedija - da se ne pitamo šta je država uradila za nas već šta mi za nju" ili ja grešim?
Preporuke:
0
0
27 utorak, 01 februar 2011 01:23
Prosvetar
Naravno da danas u privatnim i privatizovanim firmama sindikata ili nema, ili je tih i „konstruktivan“, ništa manje nego što je to bio slučaj u vreme jednopartijskog sistema u socijalističkom lageru. E, ali zato tamo gde gazde nema, ili je gazda država, tamo gde se ne deli svoje, već „zajedničko“ i „državno“ tamo se slobodno može manifestovati „hrabrost“ i „beskompromisnost“.

Opšte je poznato da su sindikalni "lideri" korumpirani i pohlepni aparatčici, sa ogromnim primanjima i bez stvarnog uticaja na bazu. A u ovom slučaju su još verovatno i politički instrumentalizovani. Lako je štrajkovati i sindikalisati u društvenim preduzećima, ali hajde se drugovi malo okušajte u ju-es stilu, fijatu, maxiju, kod Peconija i ostalih. Inače, i sam radim u prosveti i naravno da bih, kao i svi, voleo da imam veću platu, ali ovi su zahtevi ipak nerealni, pogotovo što se zaista ne može reći da položaj nastavnika danas nije mnogo bolji nego što je bio.
Preporuke:
0
0
28 utorak, 01 februar 2011 01:47
Srđan
Tekst je sasvim na mestu. Vlada jeste loša, ali sindikati se ponašaju krajnje bahato i neracionalno, sa svojim nerealnim zahtevima koji bi doveli do ekonomskog kolapsa države.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 01 februar 2011 01:58
Observantes
Imamo žalosnu i apsurdnu situaciju. Sve je ovo posledica toga što se Srbija nedovoljno bavi sobom. A ne bavi se sobom zbog jedne izričitosti: „puta koji nema alternativu“. Kao organizam, društvo treba da osluškuje svoje unutrašnje vitalne organe, da ih pravovremeno revitalizuje i da prevencijom da do znanja šta su prioriteti za održivo zdravlje društva. Ovako, imamo jedan mutan i divergentan ambijent u kome se dve strane, umesto da su u koheziji, cenkaju i uzajamno ponižavaju. Ako „organizmu“ treba iscrpeti sve „organe“ do propadanja a da se (ničim garantovano) očekuje da će nam ih „bezalternativni put“ kasnije transplantirati e onda je to ono: „ne lipši magare do zelene trave“.
Preporuke:
0
0
30 utorak, 01 februar 2011 01:59
Observantes
Po definiciji, prosvetari su jedna od strukturnih elita društva (prosvećuju!). Država ovde treba da bude jako obazriva i da sa prosvetnim radnicima izgladi nesporazume na najracionalniji a dobronameran način. P.S. Direktor Elektrodistribucije neki dan reče da su najveće neplatiše bahati a bogati pojedinci. I umesto da država promptno interveniše i očuva autoritet i zdravlje takođe jednog vitalnog „organa“ (ED) ona dozvoljava da se gubici socijalizju povećanjm nameta najbrojnijim, najlojalnijim i odgovornim platišama koji su na ivici egzistencije. „Opšti interes“, verbalno, je paperje od reči. „Opšti interes“ su vidljiva dela nastala sinergijom celokupnog društva koje je motivisano znalačkim vođenjem politički odgovorne elite.
Preporuke:
0
0
31 utorak, 01 februar 2011 02:25
Obrana i poslednji dani
Da živim u Republici Srpskoj podržao bih ovakva razmišljanja, ali u ovakvoj Srbiji ne. Stoga su aktuelni protesti boraca RS, ma koliko borci bili u pravu, neprimereni. Borci bi trebali malo da se strpe i ne prave problema vlastima koje na spoljnom planu vode žestoku borbu za očuvanje Srpske. Ali u Srbiji sa ovakvom vlašću svaka je opstrukcija dobrodošla, makar joj to i ne bila prevashodna namera. Da podmeće klipove vlastima.Ovaj jednostavan tekst jako je bitan i otvara razna pitanja. U suštini se slažem da treba voleti svoju državu, ali ne i trpeti svakakvu vlast zbog toga. Evo razmišljanja jednog kandidata na predstojećim izborima..nastavak..
Preporuke:
0
0
32 utorak, 01 februar 2011 02:26
Odbrana i poslednji dani
" I nemojte da se bekeljite na mene što bih vlast iskoristio za lične obračune.Jer, za šta se vlast koristi, pitam ja vas? Pa pogledajte malo. Koristi se upravo za ovo za što bih je i ja iskoristio. Za svoje dobro. A to dobro nije samo dobro za mene, nego je dobro i za narod. Jer, kako bih ja vladao, a da mi se tu okolo motaju protivnici i da mi podmeću nogu. Konstantno bi me destabilizovali. I mene i funkciju.A to nikako ne bi valjalo za narod da mu je vlast destabilizovana od strane elemenata. Jer ako je tako, onda je kriza u državi, a kriza ne donosi nikakvo dobro. Tek kad je vlast stabilna može da se okrene narodu i da ga uzmem u razmatranje.Da remiziram. Protivnici vlasti ujedno su i protivnici naroda"
Preporuke:
0
0
33 utorak, 01 februar 2011 02:28
pošteno rečeno
Poštovani štrajkači, sindikalisti, naprednjaci i ostali, moram da vam kažem da razumem i u principu podržavam ovaj vaš protest, ne zato što ste u pravu - niste - nego zato što se nadam da bi iz opšteg sloma ovog sisitema moglo nastati nešto novo i dobro. Ali verujte da su plate u prosveti još i odlične, s obzirom na to kako je drugde, a pogotovo s obzirom na to, čast izuzecima, kako i koliko radite. Plus raspusti kakvih nema niko i nigde, plus ekskurzije, plus "crnogorsko" radno vreme. Vi ste poslednji ostaci lagodnog socijalističko-samoupravnog sistema, muka mi je od te ljigave prosvetarske patetike i demagogije bez pokrića. Nema tu nikakve brige o deci, kvalitetu nastave, budućnosti nacije, radi se samo o lovi i golom političkom interesu.
Preporuke:
0
0
34 utorak, 01 februar 2011 02:29
M
Po prvi put, za ove dve godine praćenja sajta NSPM , gospodine Vukadinoviću, se ne slažem sa vašim mišljenjem. Zašto?

1. Brojne afere u proteklih 2 godine vlade Demokrata su se pojavile. Ništa nije videlo sudski epilog, ne računajući slučaj ubistva Francuza Tatona. Monopoli, C market, Luka Beograd, preobimne nadležnosti državnog revizora, neodgovarajuće nadležnosti brojnih agencija...
2. Na početku mandata Vlade Srbije od septembra 2008 godine u republičkom budžetu je bio suficit od 192 miliona evra.
3. Kada je objavljen početak ekonomske krize, umesto da se smanji administracija ili smanji potrošnja, poput drugih država, Vlada je u izjavama rekla da novac za otpremnine nema i da krize u Srbiji neće biti.
Preporuke:
0
0
35 utorak, 01 februar 2011 02:40
M - drugi deo
-Jednostranom primenom SSP-a mi smo oštetili budžet u iznosu od 267 miliona evra ili 26,7 milijardi dinara samo u jednoj godini!
- 900 hiljada evra je dato za diplomatski skandal oko Kovačevića a trebamo platiti i 27 miliona evra za satelit.
- Program ukidanja "Giljotina propisa" nije izvršena. Time bi se pojeftinilo poslovanje i porasla bi nam konkurentnost. Konkurentnost je opala
- O koridoru 10 ni 40 kilometara za 2 godine, neću ni da pišem.

Umesto toga:
- potrošeno je 3.2 milijarde evra na odbranu kursa
- zadužili smo se 3 milijarde evra kod MMF-a.
- prodaće Telekom za najmanje 1,4 milijarde evra što nam donosi oko 800 miliona evra. Objavio pre par dana predsednik vlade Cvetković u Presu.
- svaki ekonomista će vam reći da navodnim povećanjima u 2011 će obesmisliti inflacija
Preporuke:
0
0
36 utorak, 01 februar 2011 02:47
Voja
Osvrnuo bih se samo na ovu rečenicu: "Ili, recimo, onoliko koliko Srbi u BiH, vole Republiku Srpsku."

Za Republiku Srpsku su ginule generacije koje su nam poznate - nekome je poginuo otac, nekome brat. Generacije koje su ginule za Srbiju odavno već nisu među nama. Zato Srbi u BiH cene i vole svoju Republiku Srpsku.

Republika Srbija je, s druge strane, rezultat nakaradne politike. Otpadak Jugoslavije koja se prema srpskom narodu odnosila kao zla maćeha. I šta očekivati od takve Srbije?

Recite mi, ko se borio za današnju Srbiju? Ko može da kaže da se izborio za postojanje Srbije ovakve kakva jeste? Zato se mnogi Srbi i odnose prema njoj kao da se radi o Tunguziji i rado bi prodali Kosovo i Metohiju za jedno slikanje ispred Ajfelovog tornja.

I, šta nam je činiti? Da odgovorimo sebi na pitanje kakvu Srbiju želimo da ostavimo našoj deci da ona ne bi prolazila kroz ovo kroz šta mi prolazimo danas. Za nas je već kasno.
Preporuke:
0
0
37 utorak, 01 februar 2011 02:50
M - treći deo
Zaključak:

- Danas se isplati biti pre partijski poslušnik nego visoko obrazovani pojedinac (doktor, profesor, umetnik) u Srbiji.

Iz svih navedenih razloga PODRŽAVAM štrajk prosvetnih radnika, a Vama profesore kao i svim čitaocima sajta NSPM toplo preporučujem da posetite sajt Saveta za borbu protiv korupcije i pročitate izveštaje gospođe Verice Barać upućene Vladi i Predsedniku Srbije!

Sa poštovanjem
Miloš
Preporuke:
0
0
38 utorak, 01 februar 2011 03:05
Vlada
Slično zdravlju, država i sloboda spadaju među ona nevidljiva, ali dragocena dobra čiju vrednost u potpunosti shvatimo tek onda kada ih nema, ili kada ih izgubimo


Da li je moguće da niko nije shvatio ozbiljno ovu glavnu poentu ovog izvanrednog Vukadinovićevog teksta, nego se zamajavamo jalovom raspravom oko jednog u suštini nebitnog, isfoliranog i ispolitizovanog prosvetarskog štrajka? Nema države, izgubili smo državotvornost, vitalnost, instikt za samoodržanje... dublje je to i gore od samo jedne ili dve pokvarene garniture na vlasti.
Preporuke:
0
0
39 utorak, 01 februar 2011 04:46
Boban
Novak je pare zaradio napolju i tamo ih i drzi.Problem su oni koji novac kupe npo Srbiji a iznose ga izvan zemlje.
Preporuke:
0
0
40 utorak, 01 februar 2011 05:39
Srboljub Savic
Da sam na izlaganju ovog komentara, izletelo bi mi
"Uaaa...", inace postovanom -g. Dj.V.
Drzava (dokle da zloupotreba pojma?) nema para za
povecanje plata ucitljima, profesorima, ...Nema
para za isplatu penzija (ni po zakonu), ...
Da nema para za isplatu visestruko vecih plata,
provizija (cifre se pokazuju, jer...), doprinosa
partijama na vlasti (karikirana formula doprinosa
DPO), koje se zahvataju, nezavisno od poslovanja,
ni to ne bi bilo dovoljno za "parolu". Da se svi
upregnemo-saglasimo da radimo, gradimo, za male
plate (a radili smo), bio bih ostar prema
"prosvetarim".
Danasnja drzava bedna je, jer drzavna uprava, ni
posle toliko godina nije pokrenula proces razvoja
privrede-izvor nove vrednosti i novca.
Nek se neko samo prikaze poljoprivredu-
iskoriscenje resursa, prinose, prihode i profite.
Nema potrebe prikazati krupnu (bivsu) industriju-
zaustavljenu, u propadanju. Gde je sitna i srednja?
Prodato stranim vlasnicima, izvlaci i ono malo para van.
S. Savic
Preporuke:
0
0
41 utorak, 01 februar 2011 06:03
Glas iz ofa
Šta konkretno znači da se „malo više pažnje obrati na državu i opšti interes“? Kako „običan građanin“ bez stalnog posla i stalnih prihoda – a takvih je danas preko milion – treba da obrati pažnju na državu? Kome je upućen apel iz ovog teksta?
Preporuke:
0
0
42 utorak, 01 februar 2011 06:10
drago.ca
Problem Vukadinovićevog teksta je što je on smešten u pogrešno vreme. To što on priča važi za uređenu državu u kojoj vladaju zakoni i pravo. I sam sam pokušavao da propagiram važnost plaćanja poreza, pomaganja lokalnog biznisa i sl. pokazujući na primerima koliko je to dobro za svakog pojedinca. Međutim, sada sam na sasvim suprotnim pozicijama. Ja smatram da sada najviše mogu pomoći Srbiji tako da joj pomognem da što brže propadne. Svaki dolar koji se da ovoj i ovakoj Srbiji je samo davanje još jednog džointa narkomanu koji je nesposoban da učini bilo šta da pomogne samom sebi.
Preporuke:
0
0
43 utorak, 01 februar 2011 07:23
Ultravisitor
Koliko imati obzira prema drzavi u situaciji gde drzava nema obzira prema svojim gradjanima? Srbija kao drzava trenira strogocu nad svojim gradjanima a na spoljnom planu ne postoji. Primera radi, vise od 90 % clanica unije kojoj ta drzava stremi ne priznaje njene avnojevske granice koje je ona ista pod bombama i ucenama priznala bivsim republikama SFRJ.
Nedostatak novaca u drzavnoj kasi je pitanje izbora njene vlasti koja se deklarisala kao socijalno odgovorna. Zasto imati razumevanje prema onima koji su izigrali svako poverenje gradjana ne polazuci im nikakve racune nego se bave ispunjavanjem formi i uslova koji im se postavljaju iz birokratskih institucija unije koje ne priznaju suverenitet Srbije.
Preporuke:
0
0
44 utorak, 01 februar 2011 08:37
gavrilo
prvo treba promeniti vozaca i konduktera a poslije cemo da vidimo...
Preporuke:
0
0
45 utorak, 01 februar 2011 09:07
Starac Fočo
Recite mi, ko se borio za današnju Srbiju? Ko može da kaže da se izborio za postojanje Srbije ovakve kakva jeste? Zato se mnogi Srbi i odnose prema njoj kao da se radi o Tunguziji i rado bi prodali Kosovo i Metohiju za jedno slikanje ispred Ajfelovog tornja.


Užasno zvuči, ali ja se slažem da je, na žalost, tačno.
Dosta se time bavio recimo Rajs u svojoj zaostavštini "Čujte Srbi".
Mene obično uhvati veliki pesimizam kada mislim o tome. Naprosto, ne vidim kako se to može izmeniti. Čini mi se da zaista nema načina da se to shvati ranije, nego da, kako se kaže u tekstu "u potpunosti shvatimo" samo "tek onda kada ih nema, ili kada ih izgubimo".
Dok ne bude propasti, dok stvarno ne dodirnemo dno, nećemo shvatiti. Moraju li ljudi ozbiljno da gladuju i ozbiljno da se muče da bi shvatili? Otkaz? - otkaz, crćiću - crkni. Ne znam kako ćemo se pročistiti bez toga. Ostaćemo "narkomani" navučeni na kredite i tuđu milostinju.
Preporuke:
0
0
46 utorak, 01 februar 2011 09:18
Mik
Potpuna zamena teza. Zar je država nekakva apstraktna ugrožena vrsta koja zahteva brižljivu negu i ljubav da se ne bi u svojoj krhkosti urušila ili civilzacijska društvena tvorevina sa ciljem zaštite i prosperiteta pojedinca i društva? Ko o kome tu treba da vodi računa?
Državu oličavaju državne institucije, odnosno ljudi koji kreiraju državnu politiku. Koja to institucija u zadnjih 10 godina zavređuje naše poštovanje, gde to većinski sede pošteni, stručni i vredni ljudi? Možda Parlament gde je glavna aktivnost zevanje i čačkanje nosa? Tačno je da je nerealan zahtev od 20 i kusur posto. Ali ko je kriv što je državna kasa prazna, prosvetari ili državne institucije? Ili ćemo se mudro dosetiti da je to SEKA? I šta je to tako spektakularno u prosveti danas?
Preporuke:
0
0
47 utorak, 01 februar 2011 09:22
Ceca Lazinica
Kod privatnog poslodavca gdje je sindikat slabo organizovan a i kad dođe do organizacije obustave rada ili nekih pregovora svaki štrajkač dobije isti odgovor ili će te raditi ili uzmite knjižicu.Trećeg nema.Za plate niko ne sme ni da pita.Tu nema veze ni obrazovanje ni struka.A radno vreme je od jutra do sutra.Pa kome je onda stvarno loše?Nekada su prosvetari se borili da im đaci stvarno nešto nauče danas je to kako hoćeš.Sve je ostavljeno da deca kući nauče.Zamislite sad roditelje koji povazdan rade i dođu uveče kući umorni pod stresom i još rade sa djecom.Koliko oni toj djeci mogu pomoći i koliko djeca od njih mogu naučiti.Svako štrajkuje sa onim što radi al ko tu dobija a ko gubi.Davno je prestala ljubav i borba za svoju zemlju to se izgubilo u borbi za EU i Nato.To je valjd kapitalizam.Zašto se sada niko ne poziva na EU da kaže kakvi su tamo zakoni i kakve su plate tamo proporcionalno mislim. Prosvetar ima iza sebe državu i ona stoji iza njega a privatnik nema.Radnik je ostavljen.
Preporuke:
0
0
48 utorak, 01 februar 2011 09:26
Zdravko Pantić
Postovani gospodine Vukadinoviću,

Često čitam vaše tekstove, ne verujem da sam ijedan propustio u poslednje 3 godine. Ovaj poslednji je možda jedini sa kojim ne mogu da se složim i za koji verujem da ste debelo pogrešili. Pokušaću to da obrazložim.

1)Ne može običan narod brinuti o interesima države. Odgovornost je srazmerna moći koju neko uživa. Nije moguće na mikroplanu ispraviti greške napravljene na makroplanu! Odličan primer je Telekom. MTS je moj mobilni operater i nikada nisam želeo da pređem na drugu mrežu (iako su imali zanimljivije ponude) jer je MTS vlasništvo države Srbije. Sada će ga prodati i moj trud je uzaludan.

2)Položaj prosvetnih radnika je skandalozan. Tu postoje dva problema: sramno niske plate (reći ćete mi da su veće nego drugde!) i društveni status. Nekada se nastavnik poštovao i voleo, a danas je predmet ismevanja bez ikakvog autoriteta nad detetom. Dok god društvo ne prepozna ulogu prosvete i ne počne da je uvažava školovaćemo kadrove za ulicu i kafiće.
Preporuke:
0
0
49 utorak, 01 februar 2011 09:28
MP
Mislim da je važnije pitanje kakve nam je generacije iškolovala prosveta poslednjih dvadesetak godina sa sve nebrojanim("uspešnim") štrajkovima?Da li zbog tog nivoa obrazovanja Srbijom vlada "farmersko-dvorska" koalicija?Kakvo i koliko obrazovanje može realno da pruži država sa nacionalnim dohotkom od 1000 eura(sve preko toga su "finansiski derivati")?Volim moju državu,al ću je još više voleti kad ukine bar dve trećine same sebe,da bi mi građani mogli normalno da dišemo.
Preporuke:
0
0
50 utorak, 01 februar 2011 10:13
Jasna Simonović
Draško...ne razumem vaš komentar...
Onda neka drže pare i plaćaju porez u drugim državama?!...Samo da se mi, koji nismo podizali nelegalne objekte, vodili nelegalne firme, nelegalno zapošljavali radnike, nismo krali ugovore društvenih firmi, koji smo utuživali privredne kriminalce, itd smestimo u legalnu državu...svakako onu koja ne ide u suprotnom smeru...od legalnog novca i profita!
Sve najbolje...Baš tako!

ps Pridružujem se komentatoru M-treći i njegovoj preporuci da ljudi barem pročitaju dopis Saveta za bornu protiv korupcije....možda onda još neko nešto uradi...
Preporuke:
0
0
51 utorak, 01 februar 2011 10:21
Saša
Ovom tekstu fali jedno, pa da bude perfektan. Naime gde su prosvetari bili do sada, kada se školski program nakaradno pravio? Gde su bili kada su se pisali udžbenici koji u vreme moga školovanja ``ni u snu`` ne bi mogli da se koriste u školam? Sada, na primer, udžbenik iz biologije za 5. razred piše asistent-pripravnik sa PMF. Gde su prosvetari sada, kada se očigledno našoj deci predaje istorija, veoma slična Brozovoj? Gde su prosvetari da se pobune što naša deca za 12 godina školovanja ne pročitaju ni slovce od vladike Nikolaja, pročitaju možda nešto malo Dučića, a Desanka MAksimović se polako izbacuje (valjda Krvava Bajka vređa osećanja evropljana)? Gde su da se pobune što direktori škola (vladini službenici) određuju iz kojih će udžbenika deca učiti? Gde su da stanu u odbranu kolega, koje obesni, raspušteni učenici tuku po školama? Gde su, gde su?
Nije valjda da im ne smeta rasrbljavanje i latinizacija naše mladosti. Jedino što ih zanima je da se solidarišu sa provladinim sindikatima.
Preporuke:
0
0
52 utorak, 01 februar 2011 10:24
Jasna Simonović
Biljana Nikolić ...Tačno...
Ali dobro je ako kod nas ne postoji više "radnička klasa"...brže ćemo stići do zaposlenika i do "besklasnog društva" (u smislu priviligija)...Ustvari kad bolje razmislim ona nikada nije ni postojala kod nas niti u pravom - udarničkom - smislu reči...Jer radnička klasa ne pravi razliku između radnika i neradnika, ne razlikuje fizičke od umnih poslova....itd...
Valjda zato i preleću "umni" poslovi besplatno za "vasceli svet", a država pokušava da na ljudske mišiće svali svoje dužničke poslove...
Kao da neko treba da bude gorostas za sve...
Preporuke:
0
0
53 utorak, 01 februar 2011 10:28
Goran Stanković
Predlažem svim strankama, koje drže do sebe i brinu o nama, da izađu sa konceptom i brojem potrebnih radnika ( od premijera do opštine ). Uz to, u startu, i brojem potrebnih HONORARACA -dok se u baze podataka ne unesu svi potrebni podaci i ne uvedu sve potrebne procedure. Višak radnika, kao u PRIVREDI-ostaviš bez posla. Kad radnici shvate da su nepotrebni - promeniće profesiju i potražiti novo radno mesto. Test o tome ko je neophodan je jednostavan: nisi došao na posao – niko nije primetio, ništa se pomerilo nije. Kao svaki dan, nemaš šta da radiš. O školovanju po isturenim odeljenjima i upotrebi državnih resursa ( npr.auta, vozača, u radno vreme, ... ) ne bih da otvaram temu. Suprotno tome, evidentirajte sve one kojima duvamo za vrat dok piju kafu, u koje se kunemo da su važni i cenjeni, ali... . Mora neko i da radi. Na koga mislim, o kome ja to: o medicinskim radnicima, prosvetarima, vaspitačima, svima koji, ako ne dođu na posao, odmah proradi alarm u toj ustanovi. Što i jeste u redu.
Preporuke:
0
0
54 utorak, 01 februar 2011 10:29
Goran Stanković
nastavak prvog komentara:
Smeta mi priča o (ne)povećanju plata u državnom sektoru, onima bez kojih se ne može.Ona glasi: ne dozvoljava MMF (sigurno, jer oni daju pare). Ali, reč je o ukupnoj sumi novca za društvenu nadgradnju. O toj sumi, i njenoj pravednoj raspodeli ja govorim. Tu su pare za povećanje plata onih čiji izostanak sa posla se odmah registruje, vidi. Čudi me da ni jedan sindikat ne vidi tu činjenicu, i ne ulazi u pregovore sa tog aspekta-o prekobrojnima ( elaborirao sam u prethodnom delu ) sa kojima se deli isti kolač. To je početak borbe protiv korupcije, zahvaliti prekobrojnima, nagraditi ih i uposliti u strankam ( svako svoga ), samo ih skinite konačno sa budžeta. Zbog onih koji pošteno rade.
Preporuke:
0
0
55 utorak, 01 februar 2011 10:34
nataša 1
U svakoj zemlji Zapada se govori o Korporativnoj ( Nemačka, Kanada, SAD, Francuska ) gde ljudi teško i naporno rade za skromne plate i Governement ili Vladina ( Nemačka, Kanada, SAD, Italija, Grčka ) gde ljudi rade kod Vlade za dobru, ponekad i dvostruku platu nego u Korporativnoj, rade malo i imaju znatne privilegije. U tu kategoriju spadaju i učitelji. Doduše u nekim zemljama kad je raspust nemaju platu. Tako zapadne zemlje čuvaju poredak. I kod nas postaje tako. Druga je stvar što se u fazi destrukcije države SFRJ, a sada Srbije neko širio propagandu da je bolje raditi kod privatnika nego kod države. Na primer u Švedskoj jedna vaspitačica u državnom vrtiću može da zaradi između hiljadu i petsto i dve hiljade evra što radnik u privatnoj fabrici ne može kad bi radio dvanaest sati dnevno. Tek onda ne bi, prekovremeni rad se specijalno oporezuje.
Ovaj tekst Vukadinovića je u toj dimenziji zaista početak realnog predstavljanja stanja plata i prinadležnosti u svetu, a i kod nas.
Preporuke:
0
0
56 utorak, 01 februar 2011 10:41
aleksandar ,oslobodjen za malo I I deo
Jedan od mojih predhodnika je pokusao da lekarskim postupkom da anamnezu bolesti, iz koje se lako i ispravno zakljucuje, da nam je drzava obolela od maligne bolesti.
Svaki lekar bi locirao taj malignitet, a u ovom slucaju u tkivu drzave vlada je po funkciji mozak koji je oboleo. Dobar lekar bi jos pre nego odredi terapiju utvrdio opste stanje zdravlja pacijenta, pre svega njegove vitalne funkcije, srce (Crkva), kondicija misicna masa (vojska i policija), jetra (pravosudje), organi za varenje (prosveta i zdravstvo), krvni sudovi (privreda), krv (narod), pluca (zivotna sredina ili okruzenje). Kada sve to utvrdi lekar bira Radikalnu metodu, odnosno operaciju uklanjanja obolelog tkiva (rusi vladu na ulici) ili konzervativni metod gorki lekovi za gorku bolest (izbori pa biraj manje zlo).
Kako sam ja gradjevinac i po prirodi stvari vise volim da gradim nego da rusim, ali kad se mora mora se, nije ti drago ali rusis.
Zato su svi u pravu.
Pozdrav svima koji misle svojom glavom.
Preporuke:
0
0
57 utorak, 01 februar 2011 10:41
aleksandar ,oslobodjen za malo I deo
"MOJ" i samo moj problem je najveci u drzavi, svi moraju da se bave mojim problemom, drzava je duzna da brine o meni, ja placam porez, nisam kriminalac, zelim da budem zasticen, ma ne sve su to pitanja, odgovori i tvrdnje. Ovo je vrzino kolo iz koga se tesko izlazi u situaciji kada se vlada ne bavi kreiranjem politike dugorocnog razvoja drustva u svim oblastima, ocuvanjem drzavne teritorije i samosvojnosti svog naroda, vec je jedina politika, kako ponovo prevariti one lakoverne, da zbog jednokratne male koristi ponovo na sledecim izborima, glasaju za nju, pa da vladajuca oligarhija obezbedi bolje startne pozicije za svoje unuke.
Naravno da su prosvetari u pravu, naravno da je u pravu i pisac ovog teksta pa i komentatori koji kazu da on tekstom daje municiju vladi, pa kako je to moguce da svi oni budu u pravu, sa naizgled suprostavljenim stavovima? Odgovor je tesko naci u jednoj recenici, a jos teze u nekoj frazi,ili olako prosutim floskulama, pa cu to pokusati u nastavku.
Preporuke:
0
0
58 utorak, 01 februar 2011 10:46
Vladimir Dž
1. Narod je glasao za postojeću vlast jer su smatrali da im je Slobin režim loš. Postojeći su obećali 1000 eura plate i evropske vrednosti. Dovoljan mamac za lakoveran narod.

2. Vlast je počela da uzima strane kredite, uništava realnu ekonomije, razvodnjava prosvetu sa privatnim školama, ....transformiše privredu iz proizvodne u uslužnu – slugansku. Jednom rečju da uvodi plan MMFa i Svetske banke.

3. Sredinom 2000’ smo živeli u kreditnom balonu koji nam je stvorio lažan utisak da je to posledica našeg rada, ali je zapravo bila jedna kobna iluzija koja se sada odmotava. Tu je narod podstican od strane te iste države da uzima kredite. Među njima i mnogi prosvetari.
Preporuke:
0
0
59 utorak, 01 februar 2011 10:48
Vladimir Dž
4. Jesen 2008, nastupa lom na Wall Streetu. Piramidalni balon koji se decenijama duvao u svetskom finansijskom sistemu je došao da svog maksimuma. Kako su nas naše demokrate integrisale u taj sistem sa više od 30 banaka, recimo u Kanadi gde sam živeo ih ima svega 6-7, znači maksimalno, tako se i njihova kriza prelila kod nas. Vreme lažnog zapadnog rasta je udario u zid. Čak su nas i tada naši državnici uverevali da to ne treba da nas pokoleba već da nastavimo sa pozajmicama.

5. Početkom 2009 banke obustavljaju plasman novih kredita, pod izgovoroma da moraju da servisiraju dugove u matici. Zapravo one samo pooštravaju izdavanje novih na nivo koji je u pravcu realnog standarda, a opet daleko od realnog. Ovaka pooštrene ima isti efekat kao obustava, jer smo objektivno uzimali kredite sa lažnim podatcima, daleko ispod svakog realnog kriterijuma. Piramida se i kod nas urušava. S time da banke isto tako povlače novac iz opticaja i prebacuju u maticu.
Preporuke:
0
0
60 utorak, 01 februar 2011 10:50
Vladimir Dž
6. Kako nema dovoljno stranog novca u opticaju da se naplate sve glavnice+kamate, privreda i građanstvo počinje da se hvata za gušu. Inače, banke izdaju nov novac kad daju kredit, s time da ne izdaju kamate. Kamata se stvara novim pozajmicama (glavnicama). Jednom kad stane izdavanje novih, bankari kupe sve realno za smeće koje su plasirali. To je bila suština sukoba Miloševića i zapada. To piše u memoarima globalista.

7. Ko je dozvolio iznošenje deviza iz zemlje? Država. Ko je dozvolio zaduživanje u stranoj valuti te smo postali ovisnici od volje stranaca? Ko je uništio domaće banke? Kako je moguće da bivši Guverner ode Unicredit banku? Za koga je on radio svo vreme? Zašto je demokratama bilo najvažnije da prvo osvoje NBS 5 Oktobra?

8. Da li je jedan od lidera sindikata pokrenuo ključno pitanje, pitanje svih naših problema: zašto nema para? Jeste. Da li je neko još neko to uradio,...pa ne vidim tako glasno.
Preporuke:
0
0
61 utorak, 01 februar 2011 10:51
srdjan conic
Drzava nije apstraktan pojam. Drzavu cine institucije a u institucijama rade ljudi. Znaci kljucno pitanje ko su ti ljudi i kako se oni odnose prema svom poslu odnosno prema drzavi. Rukovodstvo sindikata prosvetara ima puno pravo da kaze bas me briga za drzavu jer ljudi koji su odgovorni za rad drzavnih institucija najblaze receno su bahati. Problem se jednostavno resava. Neka ministar i ministarka kazu od sutra nam je plata 60 hiljada i stvar je resena. Sindikalce bi bilo sramota da traze da imaju vise. A sto se tice sindikata u prviatnom sektoru oni nemaju koga da povedu jer je ta ista drzava preko svojih ministarstava odnosno odgovornih ljudi sve ucinila da radnicka klasa nestane.Solidarnost i postenje. To treba da kreira drzavna elita predsednik premijer ministri a ne da propagira neoliberalizam. Sva sreca pa srpski narod vekovima ima vecu drzavnu odgovornost nego njegova elita. Zato i opstajemo na zalost onih koji stalno potkupljuju nasu elitu zarad njihovih interesa.
Preporuke:
0
0
62 utorak, 01 februar 2011 10:51
Svetislav Kostić
Tek onda kada aktuelni vlastoršci promjene svoje odnose prema Srbiji, i prema Srbiji kao državi, a ne kao namjesnici protektorata koji sjede u Vašingtonu i Briselu - tek onda može s punim moralnim pravom da se očekuje od građana da svoj odnos prilagode državi, koja jedva da to jeste u uobičajenom smislu.

Međutim, tako dugo dok vlastoršci fučkaju na tritorijalni integritet Srbije kao države, njeni građani, pre svega Srbi, svoju ljubav prema svojoj jedinoj otadžbini Srbiji, ne mogu da poistvjećuju sa njubavlju prema jednom sve više imaginarnom pojmu država, kada je njihova otadžbina Srbija u pitanju.

Podvlaćim svjesno, da se na ovu temu više oslanjam na vlastitu moć rasuđivanja nego na autorovu, pa makar bio proklet i u azil šutiran.
Preporuke:
0
0
63 utorak, 01 februar 2011 10:57
nataša
Što se prosvetnih plata tiče, ja sam sa tim dobro upoznat. Odrastao sam i završio fakultet na učiteljskoj plati. I danas iako manji, stabilniji i pouzdaniji deo naših porodičnih finansija je prosvetna plata. Jeste, malo je to, pogotovo što se stručni zahtevi, u smislu usavršavanja, stalno povećavaju, a uslovi rada su uglavnom skromni. Svi oni, ti prosvetni radnici koje ja znam, su svesni da država nema para i nisu baš toliko ostrvljeni koko se to predstavlja u medijima.
Kao da su ti zahtevi predimenzionirani.
MOje tumačenje je sledeće.
Nezadovoljstvo vlastima i vođenjem države se približava tački ključanja. Za mesec dva kad nezadovoljstvo proključa vlasti i Tadić će biti pometeni za jedan dan. Da bi to sprečili vlasti, odnosno BIA i CIA koje kontrrolišu i SNS i Sindikate pravi manje proteste koji se mogu kontrolisati u cilju da energija iscuri i da se izazove razdor izmnjeđu opozicije i konflikt struka, na primer prosvete i zdravstva. Što njima, što ne nama i naše plate su male.
Preporuke:
0
0
64 utorak, 01 februar 2011 11:21
Čemu pobuna?
Ako prosvetari koji bi trebalo da su inteligencija ovog naroda koja uči buduće generacije kritičkom razmišljanju nema pravo na pobunu, onda dajte betoniramo ovaj jednopartijski sistem, a da za obrazovni sistem ustanovimo komercijalne televizije, značajno bi smo smanjili troškove države? Neka bude pendrek važniji od penkale.
Preporuke:
0
0
65 utorak, 01 februar 2011 11:37
Dr @ Zdravko Pantić
1)Ne može običan narod brinuti o interesima države.


Potpuno netačna konstatacija. Sudbina države, pogotovo u demokratskim društvima, u suštini i zavisi od volje naroda.

Nije moguće na mikroplanu ispraviti greške napravljene na makroplanu!

Povećanje plate kompletnom prosvetnom sektoru od 25%, koje bi dovelo do finansijskog kolapsa države, nikako se ne može podvesti pod "mikroplan".

Nekada se nastavnik poštovao i voleo, a danas je predmet ismevanja bez ikakvog autoriteta nad detetom.


Tačno je da je društveni položaj nastavnika na veoma niskom nivou, ali time se ovaj tekst ni ne bavi. Međutim, prosečna plata od 39.000 dinara koja se pri tom isplaćuje redovno, u poređenju sa ostalim platama iz državnog sektora, predstavlja sasvim pristojnu sumu od koje se može pristojno živeti.
Preporuke:
0
0
66 utorak, 01 februar 2011 11:42
Dr@Zdravko Pantić 2
Nekada su prosvetni radnici štrajkovali jer nisu dobijali plate po šest meseci, nisu imali krede u učionicama, osnovne uslove za rad. Tad su i imali pravo na totalnu obustavu rada. S druge strane, današnji štrajk sa totalnom obustavom rada je pokazatelj bahatosti, nezasitosti i nerealnosti prosvetnih sindikata.
Preporuke:
0
0
67 utorak, 01 februar 2011 11:43
Vid
Zaista neodgovorno i nesavesno od strane prosvetara, koji trebalo da su prosvećeniji deo ovog naroda! Tražiti na plate od oko 40.000.din. još po10.000.din. ... ?!?!? I to u vreme kada je u Srbiji sve više gladnih, kada sve više njihovih učenika nema novca za doručak u školi! Sramota! Nisu se toliko bunili kada su neke njihove kolege maltretirane i prebijane od strane bahatih srednjoškolaca, što naravno, osuđujem. To ih izgleda toliko ne boli! Ali kada ih sveopšta kriza malo zakači po džepu odmah štrajkuju! Za svaku pohvalu! Za vreme Miloševića (bilo ne povratilo se) primali su mesečno 5 maraka, bili poniženi kao retko koja profesija, ali niko nije smeo da kaže ni š a kamoli štrajk, a sada se ponašaju kao razmažena derišta pošto ih je država definitivno razmazila posle 5.oktobra. Što se mene tiče, ne zaslužju ni plate koje primaju(čast retkim izuzecima), većini bi trebalo smanjiti! Deca su nam, čak i u nižim razredima, prinuđena na uzimanje privatnih časova što dosta govori o njihovom "radu"
Preporuke:
0
0
68 utorak, 01 februar 2011 12:06
aferim
"Nataša" je u pravu, inače, a i kad kaže da je Vukadinović u pravu. Ovaj tekst je očigledno dirnuo u osinje gnezdo predrasuda i nekog već pripremljenog scenarija, koji, naravno, nema veze sa prosvetom i njihovim platama, koje, uzgred rečeno, i nisu tako loše.
Preporuke:
0
0
69 utorak, 01 februar 2011 12:21
Vladimir Dž
Podržavam prosvetare, iz prostog razloga što pitaju gde su pare?
Preporuke:
0
0
70 utorak, 01 februar 2011 12:24
Zdravko Pantić @ Dr
>>Potpuno netačna konstatacija. Sudbina države, pogotovo u demokratskim društvima, u suštini i zavisi od volje naroda.

Narod ima pamćenje od 3 dana, da je suprotno ne bi Pajtić koji je uhvaćen u laži u aferi Bodrum ili Dinkić koji je nedavno priznao da je lagao bio nagrađen na političkom planu. Otkako je sveta i veka sudbina države je u rukama elita, a ne naroda. Naš narod čim iznedri kakvu takvu elitu usledi seča knezova. Da li je to indukovano spolja, druga je tema.

>>Povećanje plate kompletnom prosvetnom sektoru od 25%, koje bi dovelo do finansijskog kolapsa države, nikako se ne može podvesti pod "mikroplan".

Nisam govorio o mikro i makro ekonomiji, već o premisi u članku da običan narod treba da povede računa o interesu države.

Što se visina plate tiče, u javnim preduzećima koja su godinama u gubitku zbog loše vladine politike (npr RTB Bor) imaju veće plate. Prosveta je prva u nizu. Da je DOS opozicija, već bi prestao rad na kopovima uglja da bi se sabotirala loša vlast.
Preporuke:
0
0
71 utorak, 01 februar 2011 12:30
Saša
"mi, obični građani, često nismo ništa bolji od og rosvetarskog lidera koji juče sa TV ekrana bahato poručuje “baš me briga što država nema para“."
Nije to bahato, već u skladu sa opšte prihvaćenim normama u svim uređenim državama. Naime, nisu prosvetari krivi za lošu ekonomsku situaciju, već vlada, tj. država (državni aparat). Ne treba oni da rešavaju takvu situaciju, jer to nije njihov posao. Postoje ljudi koji su itekako dobro plaćeni, mnogo bolje od prosvetara, a rade u vladi i ostalim organima državne uprave, i čiji posao jeste da rešavaju ekonomske probleme društva, a ne samo sopstvene. Ako nisu sposobni za to, nek daju ostavke. A što se tiče toga kako nema para u budžetu, zadnje dve godine je bilo, i još uvek ima para za subvencionisanje Fiata, npr. Kako to da je italijanska firma važnija od srpske prosvete? I na kraju, ako propadne loša vlada zbog štrajkova, ne samo da to neće nauditi Srbiji kao državi, već može samo da pomogne.
Preporuke:
0
0
72 utorak, 01 februar 2011 12:37
Milan @ Saša
Ako propadne loša vlada i umesto nje na vlast dođu Naprednjaci, to ne samo da neće pomoći Srbiji kao državi, nego samo može da joj naudi.
Preporuke:
0
0
73 utorak, 01 februar 2011 13:11
Zoran R.
Vidim da se u komentarima različito razume pojam države. Oni koji taj pojam razumeju kao skup ustanova i ljude koji u njima rade, vide u tužnoj nam praksi da svi oni postupaju suprotno interesima društva ili naroda. Ali mislim da Đorđe nije imao u vidu državu kao mehanički zbir institucija već nešto drugo zbog čega nije slučajno upotrebio izraz osećaj. Elem, pretpostavljam da radi se o onome što je iza institucija i ljudi koji ih predstavljaju, o onome zajedničkom vezivnom tkivu, vrednosti, ideala, morala, bez kojeg društva i države kopne i propadaju. I da je blagotvorna ona kritika institucija i ljudi koja potiče iz te perspektive, koja uvek ima u pozadini podsećanje na svrhu zbog koje te institucije i postoje - odbranu od nasilja spolja i samovolje iznutra.
Preporuke:
0
0
74 utorak, 01 februar 2011 13:15
Visarion tek da gukne na 1000 "karaktera"
Država može da buja, da cveta,a može da crvlja, da trune.Može država da bude dobra majka i svakom detetu da ono što mu pripada.A biva ponekad i ponegde maćeha, jer tera kera po svome i ne benda nevolje svoje dece nego se kocka na političkim ruletima i MMFovima, sklapa sporazume da pozajmi i ono što njeni unuci neće moći da vrate.Pravi mostove za paradu i izborno zmazivanje očiju, a krije one svoje moćnike koji je potkradaju.Gde god čačneš nekoliko milione evra negde nestane.Pojela maca.Dinkić se ubi otvarajući fabrike s Italijanima i nigde se ne ovajdismo da se vidi.Ovaj za zdravlje jedva jednom ode.Mudro , kad se zataškale onolike afere i nestala jedna žena , takođe lekar koja isterivala pravdu.Koja je mafija osuđena, ko je vratio ono što je zdipio,i ako je vratio da li je zatvorom platio.Uhvate lekera i teraju ga za 10o evra ko bog đavola a milijarde idu kao podmazane u nepoznate atare i tuđe džepove.Država mora da bude majka a ne prostitutka.Tada je ovo V.... ok.
Preporuke:
0
0
75 utorak, 01 februar 2011 13:23
Igor
Zanimljivo da još nijedan komentar koji je imao primedbu na tekst, nije dao nijedan kontra argument na neku tvrdnju iz teksta. Prvo napišete da vam tekst ne valja, a onda krenete da pišete o potpuno desetim stvarima: kako je vlada loša, kako se teško živi, kako prosvetni radnici nisu dovoljno poštovani u društvu... Ovaj tekst se uopšte ne bavi vladom, ministarstvom, niti statusom prosvetnih radnika u društvu, već odnosom pojedinca ili grupe ljudi prema državi, bahatim ponašanjem gde se na državu gleda kao na neprijatelja koga treba što više opelješiti, bez obzira na postojeće ekonomsko stanje u kome se ta država nalazi. U ponašanju prosvetara ima dosta sličnosti sa ponašanjem Čankovih autonomaša: "Hoćemo veće plate i ne zanima nas ko će zbog toga biti na gubitku" ili "Hoćemo naše novce, pa makar oni tamo u Južnoj Srbiji pocrkali od gladi" - pricip je isti. Izgleda da su dušebrižnici "koji nikad ne posećuju NSPM" opet preuzeli inicijativu među komentarima.
Preporuke:
0
0
76 utorak, 01 februar 2011 13:26
Prosvetni ranik
Znam da štrajk prosvetnih radnika ne uznemirava nikog. A i što bi! U ovoj državi je sve naglavačke! Nije važno ko vam uči i vaspitava dete, važno je ko ga hapsi a još važnije ko mu sudi. Pa tako u ovoj normalnoj državi koju treba čuvati od prosvetara, jedan neizabrani sudija prima mesečno 70 000 dinara i naravno da je ogorčen, jer njegov kolega izabrani sudija ima 130 000 dinara.
U zdravstvu - kako ko, ali medicinska sestra ima više od profesora matematike ili biologije. Ko mu je kriv što nije znao šta će sa sobom nego je studirao umesto da skuplja radni staž.
Profesore mogu da biju, vređaju, omalovažavaju! Pa oni u ostalom imaju raspuste, rade samo par časova! A gomila papira koju nastavnici ispišu tokom godine je za jednog službenika u administraciji sav posao. Mislim da će taj ponižavajući odnos prema prosveti svi na kraju platiti.
Preporuke:
0
0
77 utorak, 01 februar 2011 13:42
1000 pitanja, odgovor jedan: štrajk!
Pitanje za ministra prosvete: gde primate platu, g. Ministre? Zar to nije klasičan sukob interesa? Da li se na Vašem fakultetu, koji je primer unižavanja obrazovanja, poštuje Ustav (član 10 o službenom jeziku i pismu)?
Kako to da u državi Srbiji Ministarstvo prosvete zvanične spiskove primljenih učenika u srednju školu šalje školama na latinici?
I tako dalje, i tako dalje .. Ova država je neuređena, loša, vlasti su korumpirane, a štrajk je samo zbir svih nezadovoljstava tim neredom i licemerjem.
Preporuke:
0
0
78 utorak, 01 februar 2011 13:49
slobodan45
vidim da ima nade, ono čemu sam se nadao...srpski dnk mora da"proradi" i da stvari dovede u red, jer mi srbi(u većini, normalno)smo DOMAĆINI LJUDI i želimo takvu i državu, odnosno vlast.prema tome, gospodin aleksandar, oslobođen potpuno, je jednostavnim opisom rekao sve što treba da se kaže.to je to.pozdrav
Preporuke:
0
0
79 utorak, 01 februar 2011 14:09
Zdravko Pantić @ Igor
>>Zanimljivo da još nijedan komentar koji je imao primedbu na tekst, nije dao nijedan kontra argument na neku tvrdnju iz teksta.

Nepošteno je krivicu za loše stanje u državi svaljivati na prosvetare (ili bilo koga drugog). Nepošteno je od prosvetnih radnika očekivati brigu o državnom budžetu kada sajt za Ministartvo za zaštitu životne sredine košta 25000 evra, a znam da može jeftinije. Nepošteno je potezati pitanje visine nastavničkih plata, a ne pominjati visinu plata raznim državnim agentima i sekretarima, a zašto da ne, i ministrima i poslanicima. Uostalom, da oni dobro rade svoj posao, do ove situacije ne bi ni došlo.

Nepošteno je u tekst staviti sledeće: "Imati siguran posao, i to posao u struci, posao u kojem si prilično samostalan, i posao gde su plate redovne – danas je retka privilegija i u globalnim okvirima." Teško bih njihov posao nazvao privilegijom.

Tekst je prenebregao neke bitne aspekte problema. Činjenica je da je 24% mnogo, ali ako krenu od 2% neće dobiti ništa.
Preporuke:
0
0
80 utorak, 01 februar 2011 14:20
Voja
Saša 51 utorak, 01 februar 2011 09:21

Bravo!
Preporuke:
0
0
81 utorak, 01 februar 2011 14:42
Igor@ Zdravko Pantić
Gde ste to molim vas u tekstu našli da je autor krivicu za loše stanje u državi svalio na prosvetare??

Nepošteno je u tekst staviti sledeće: "Imati siguran posao, i to posao u struci, posao u kojem si prilično samostalan, i posao gde su plate redovne – danas je retka privilegija i u globalnim okvirima." Teško bih njihov posao nazvao privilegijom.


Šta nije tačno u navedenoj rečenici? U državi u kojoj je bez posla više od milion radno sposobnih ljudi, u kojoj ima 2 miliona siromašnih građana, pola miliona korisnika socijalne zaštite, u kojoj 17% poslodavaca rednovno isplaćuje plate, u kojoj 650.000 radnika neredovno prima plate, biti zaposlen za stalno u državnom sektoru i REDOVNO PRIMATI PLATU OD 40.000 dinara je SVAKAKO PRIVILEGIJA.
Preporuke:
0
0
82 utorak, 01 februar 2011 15:02
jedan nadmeni i reznignirani spreka 1
Dovedeni smo u stanje ''šizofrenog cepanja'' praćakamo se kao ribe na suvom. Ali zna se još uvek, hvala Bogu, šta su prioriteti i koji je redosled, e da bi se iznedrile promene koje mogu harmonizovati živote ljudi u društvenoj zajednici. Uzalud su sve analize moralizovanje i argumenti, to je gubljenje energije, to minuciozno i savesno notiranje svima nam dobro poznatih a brojnih patoloških stanja, i ništa više do minorani prilog hronici ove umiruće civilizacije.
Ali dobro, izgleda da se i od toga i na tome može ''pretrajavati'' i tako ispuniti dan, izduvati ventil, umiriti savest i prikupiti snaga pred sutrašnji novi stres. Šta drugo preostaje?
Preporuke:
0
0
83 utorak, 01 februar 2011 15:03
jedan nadmeni i reznignirani spreka 2
Stvarno je tužna sudbina čovečanstva; svo svoje eonsko prikupljeno iskustvo i znanje ne uspeva da sintetiše i artikuliše u neku produktivnu ideju i akciju koja bi je potom opredmetila. To nije večna jadikovka, samo konstatacija koja govori o dometima rapolažuće snage čoveka da svet promeni ili bar poboljša.
Nema nade, neće svet zatresti štrajk prosvetnih radnika u nekoj tamo zemlji Srbiji. A i taj potres kada se jednom i desi, negde daleko odavde, je tek puki preduslov za prekompoziciju, za nekog novog čoveka, koji još do današnjeg dana ni teoriski nije uspešno uobličen.
I tako nekako, do kraja je uzvodno, pa nek se svako sam snađe, poručuju nam naši aktuelni oportuni političari.
Preporuke:
0
0
84 utorak, 01 februar 2011 15:16
Vide Daničić
Visoko cenim gospodina Vukadinovića i ovo je prvi put da se ne slažem sa njegovim stavovima.
Mislim da prosvetni radnici nisu ustali protiv države Srbije, čak ni protiv vlasti, nego protiv ugrožavanja svojih osnovnih prava na život. Vlast je samo deo države kao institucije (ostali elementi su teritorija i stanovništvo). Ova dosmanlijska vlast, dakle, nije država Srbija, ali ona ruši ugled države kod naroda, jer je neodgovorna i ne ispunjava ni jedno osnovno pravo građana mo opšteprihvaćenom modelu Rusoove države koja štiti prirodna prava građa iz podrazumevanog društvenog ugovora (život, sloboda i imovina). Zbog toga ova vlast nije dostojna poverenja i poštovanja podanika, a po Ciceronu, kada nestane poštovanje vlasti, propada država. Ova vlast dovela je, dakle, u pitanje i opstanak države Srbije. Neodgovorna i nedostojna vlast mora se promeniti, jer sve njene autonomne promene vode samo nagore. A štrajk je demokratska tekovina...
Preporuke:
0
0
85 utorak, 01 februar 2011 15:32
Zdravko Pantić @ Igor
To što vi zovete privilegijom, ja nazivam crkavicom. Neko je za to odgovoran, a to svakako nije grlati gospodin iz sindikata. Ako je država imala novca da finansira gej paradu, mogla je naći i za ovo. Novac se rasipa na sve strane, pronovere su ogromne, tako da nemojte kriviti prosvetne radnike jer traže nešto što je normalno. Ne mogu prosvetni radnici živeti od 40000 dinara i ne buniti se misleći o dobrobiti države, dok državni sekretar za svoj jako loše obavljeni posao, ili poslanik za nikakav, dobije bar duplo više. O korupciji da ne govorim. Pozivati na solidarnost kod ovakve države i vlasti je iracionalno. Solidarnost bi imala smisla da je rat ili neka nesreća izazvana "višom silom". Ovde je potpuno neprimerena.

Autor ne krivi prosvetare za stanje u državi, ali ih krivi jer su došli da traže povišice, a državna kasa prazna. Da bi se narod odnosio prema državi kao prema svojoj, država se ne sme pljačkaški odnositi prema narodu. Kontraprimer Srbiji je Nemačka.
Preporuke:
0
0
86 utorak, 01 februar 2011 15:51
nataša @ Igor
Igore, protesti štrajkovi i demonstracije su neminovni.
Ako su spontani i izraz narodne volje onda bi objedinili i učitelje, lekare, sudstvo, policiju i radnike kod privatnikam pa i same poštene privatnike. Zahtev bi bio da ode Tadić i njegova klika. Danas u Srbiji nema prečeg posla. Umesto toga javlja se jedna grupa ljudi sa zahtevod "dajte nama 24%". Zar to nije razvodnjavanje protesta?
Politička dimenzije protesta bi bio da se promeni državna politika od politike destrukcije države ka politici odbrane države i naroda. I umestpo pravog zahteva "zaustavimo destrukciju Srbije" imaćemo zahtev za nekoliko dana "dajte vlast Tomi i Vučiću" oni su pošteniji od Tadića i Cvetkovića, a politika će ostati ista.
Ako to nije razvodnjavanje političkih zahteva šta je?
Štrajk prosvetara i SNS cirkus 05. februara su u funkciji održanja ove neodržive Tadićeve klike na vlasti.
I Hitler je palio zgradu Rajhstaga da bi ostvario svoje privatne i stranačke, a monstruozne ciljeve.
Preporuke:
0
0
87 utorak, 01 februar 2011 15:52
Pera iz solitera
skolstvo nam je u kolapsu zato sto su nam na vlasti vukovci. ovi sto su se vukli iz razreda u razred.
Preporuke:
0
0
88 utorak, 01 februar 2011 15:55
Goran Stanković
@Igor
Poštovani, ne znam da li ste pročitali moj komentar.Iznad svega, zbog svoje dece i sve dece u Srbiji, stalo mi je da se uredi stanje u Srbiji. Odlično sam razumeo autor, od njega stalno nešto naučim.
Preporuke:
0
0
89 utorak, 01 februar 2011 16:04
Neverni Toma
He,he,he da ne gresim dusu nisam citao bas svaki tekst prof.Vukadinovica stoga ne znam da li postoji jos neki slicne sadrzine ali ovo je prvi koji sam citao gde se konacno potpuno otvoreno i ogoljeno kaze sta ne valja i sta treba da se menja.U gotovo svakom komentaru koji sam pisao pominjao sam frapantan odnos prema drzavi Srbiji i da Srbe maltene bas briga sta se desava sa njihovom Srbijom.
Takodje prof.Antonic je pominjao sa se Srbi ponasaju prema svojoj sopstvenoj drzavi kao prema necemu sto kao da su pronasli na drumu i da zapravo pojma nemaju kakva je u stvari privilegija danas imati svoju nezavisnu drzavu.Sve u svemu Srbi i nisu tako "mali a veliki narod" kao sto se to u jednom gotovo kafansko-infantilnom maniru cesto voli da grudobusacki naglasava otuda i cesto ona ofucana fraza da smo mi jeli zlatnim viljuskama dok su ovi po Evropi grabili prstima...
Preporuke:
0
0
90 utorak, 01 februar 2011 16:05
Neverni Toma
...
Treba se oborenim pogledom i dubokim uzdahom sloziti sa konstatovanim u tekstu.Kako je jedna drzava koja je pravno bila uredjena jos 1219 godine par kilograma teskim Zakonopravilom dospela u situaciju u kojoj se trenutno nalazi mozemo samo da razmisljamo uz jedan strahovit umni napor.
Preporuke:
0
0
91 utorak, 01 februar 2011 17:03
Milenko
Rešenje problema je jednostavno:
REFORMISANA PROSVETA!
Pravosuđe je sada reformisano, efikasno, stručno i osposobljeno i zato imaju plate preko 100.000. Tako i prosveta, svi dobiju otkaz, pa onda vlast izabere svoje poslušnike i dodeli im velike plate. A oni što nisu izabrani sede kući i primaju oko 70.000. da mnogo ne talasuju. I svi zadovoljni.
Preporuke:
0
0
92 utorak, 01 februar 2011 17:17
Biljana Nikolić @ nataša @ Igor
Da se javim sama, 2000te sam bila ubeđena da se radi o, kako Vi sada kažete iskrenom patriotskom okupljanju "da svima bude bolje". Jako brzo sam shvatila da je većina DOSa želala da bude "Sloba umesto Slobe".
Sada se sa SNSom ponavlja potpuno isti scenario, samo se sada cilj "biti Tadić umesto Tadića".
Za par godina ponovo ćemo se ovde "patriotski svađati" da li je manje ili više štete Srbiji naneo Sloba, Tadić ili Nikolić,(naravno i o Koštunice, jer je on kriv što su ovi otišli a oni došli, pa se ovi prvi vratili).
Na napredak i uspeh više niko ni ne misli a kamoli da mu se nada ili ne daj Bože, radi na njemu.
Iako svi u Srbiji znaju da imamo samo za klot kiseo kupus( pasulj uvoѕimo), svi bi i rebarca, po cenu da neki drugi ostanu i bez kupusa.
Presipamo iz šupljeg u prazno, sečemo uši - krpimo zadicu, hteli bi bogatu žetvu bez setve, spremili smo kazan a zec u šumi....
Preporuke:
0
0
93 utorak, 01 februar 2011 17:19
Vladimir
Par je problema blago osvetljeno.

Ko ce da se brine o drzavi Srbiji, kada njom vladaju plemena i plemenske organizacije. Od kojekakvih klanova, rodovskih grupacija brdjana do prostih kolaboracionista tudjih interesa, drzavnih ili privatnih.

Gradjani nemaju nikakvu sansu.

A to sto je premijer "izracunao" 300 dinara za evro, nije izracunao nego se izlanuo.
To je finalni cilj "ekonomickog" projekta(ne moze se reci ekonomskog, vise lici na ekonomiku, ili jos gore na ekonomske sankcije prinude), da prosecna plata u evrima bude 100 evra, a u dinarima "znacajno veca", kao uspeh liderske vlade i uslovno receno "srpskih" drzavnika, lidera nad liderima.
Preporuke:
0
0
94 utorak, 01 februar 2011 17:36
mnoštvo razloga
Kada se u prosveti štrajkuje to nikada nije samo zbog plata, to je nezadovoljstvo i vladom, i stanjem u državi, i ministrom (korumpiran - gde prima platu), i kako se postavljaju direktori u prosveti (politički podobni, korumpirani, čast izuzecima), inspekcijom koja je politička ...
Preporuke:
0
0
95 utorak, 01 februar 2011 17:39
Drasko
@ Jasna Simonovic

Nisam ni ja shvatio vas komentar.
Ako aludirate da bi Novak Djokovic trebao da ulozi svoje pare u dinkiceve banke i na taj nacin dao primer ostalima, onda se sa vama duboko ne slazem.

Sta vise, ja bi savetovao celoj dijaspori da jedno 6 meseci NE salje doznake u Srbiju i na taj nacin da doprinese padu rezima. Treba da napokon ti koji nas "vode" prepuste drugima da pokusaju da nesto iz nova grade.

Bez korenite promene...jovo na novo...Srbiji nece da svane.
Preporuke:
0
0
96 utorak, 01 februar 2011 17:55
Slucajni Prolaznik
Tekst ovaj nesto najavljuje i sugerise kako se treba postaviti u datom trenutku. Biracemo izmedju dve mogucnosti. Ili se pomiriti sa ovakvim stanjem kakvo jeste i koje je nikakvo, ili biti iskorisceni sami protiv sebe.
Preporuke:
0
0
97 utorak, 01 februar 2011 18:11
J_S_B
Situacija je sledeća- možemo se pozivati na poštovanje države i obezbediti okupatorima laganao nastavljanje otimačine i sigurnu polaku smrt Srbije ili ići logikom što gore to bolje, podržati sve socijalne zahteve potencijalno opasne po marionetsku vlast i nadati se epohalnoj drastičnoj promeni ako treba i u egipatskom maniru.
Preporuke:
0
0
98 utorak, 01 februar 2011 18:29
Jovan Stojković Babunski
Ja bih ukazao na neospornu istorijsku činjenicu da je Otomansko Carstvo u jednom periodu bilo "naša" država. Uvek kada zagusti vlastodršci kojima klizi tlo pod nogama su pozivali na patriotizam, solidarnost, red, nenasilje, evoluciju naspram revolucije. Zanimljivo da su isti ovi naši namesnici kada su (suprotno izbornim rezultatima?) 2000. godine osvajali vlast svakako pozivali na građansku neposlušnost, otpor, revoluciju, borbu protiv tiranije itd. Tako je uvek bilo i uvek će biti. Jedino je važno da li nam je dovoljno loše i da li smo dovoljno besni da prezrivo pogledamo na njihove pokliče "solidarnosti" i "patriotizmu".
Preporuke:
0
0
99 utorak, 01 februar 2011 18:47
Ivan Markoski
Potpuno se slažem sa autorom teksta da nam je potrebna snažna država, čak više nego ikada pre.

Ali, kako odvojiti srpsku državu od gagngsterskog režima na vlasti, drugo je pitanje?

Ideje?
Preporuke:
0
0
100 utorak, 01 februar 2011 19:41
Prosvetar
Prvi vas tekst koji citam a da se u potpunosti ne slazem sa poentom iznetoga. Znaci prosvetari treba da veruju Cvetkovicu da para nema za njih ali zato svakako ima za izraelski balon, pronevere u javnim nabavkama, gej parade, upravne odbore, otvoreni lopovluk, uvoznicki lobi....moze se nabrajati do sutra.
Ovde nema mesta prici o patriotizmu i ljubavi prema otadzbini jer jednostavno ova vlada je prva pokazala da je nije briga kako za narod tako i za drzavu. Jednostavno izgubili su poslednju trunku postovanja i autoriteta tako da se ne osecam da izdajem drzavu ako ne verujem nasoj vladi vise niti jednu rec.
Preporuke:
0
0
101 utorak, 01 februar 2011 20:04
Ružičasti panter
Docent na beogradskom Pravnom fakultetu ima platu od 140.000 dinara mesečno.Pored toga dobija još 40.000 dinara svakog meseca za učešće na projektu koji finansira Ministarstvo nauke. To učešće se sastoji u obavezi da za godinu dana napiše jedan autorski tabak, ili otprilike jednu stranu kucanog teksta za mesec dana. Zašto bi onih milion nezaposlenih, ili toliki intelektualci raznih struka i profila koje za 300 ili 400 evra mesečno šikaniraju polupismeni "preduzetnici", ili bilo ko osim onih koji primaju takve plate za takav rad, vodio računa o ovoj državi?
Preporuke:
0
0
102 utorak, 01 februar 2011 21:12
Jasna Simonović
Draško...hvala na komentaru...
Da, trebalo je da napišete da niste shvatili moj komentar, a ne da pretpostavljate na šta "aludiram", zar ne? Naravno da nisam mislila da Novak Đoković smesti svoje legalne pare u "dinkićeve banke", već u "srpske banke"...
Ne može se biti srpski brend bez obaveza prema "brendu" koliko god da smo srećni i zahvalni ovom sjajnom momku...

Nisam sigurna da bi apel dijaspori da ostavi svoju rodbinu i prijatelje bez "humanitarnih" doznaka imao pravedan učinak, posebno po ljude koji nemaju od čega da žive, ali se slažem sa vama da su potrebne "korenite promene"...samo ne revolucionarne!) ...bolje bi bilo neki zdravi korenčić zasaditi...Ili onaj zasađeni polivati da još više procveta...tako nekako...

sve najbolje
Preporuke:
0
0
103 utorak, 01 februar 2011 21:14
Nikola Petković
@Jasna Simonović
‚‚npr....da "za Srbiju" smeste i novčanu nagradu u srpsku banku i plate srpski porez...tako nekako... ‚‚
Jel to u neku Dinkićevu banku? Pa jeste da je Novak mlad čovek, ali ono što je očigledno ipak vidi.
Preporuke:
0
0
104 utorak, 01 februar 2011 21:21
Jasna Simonović
Ružičasti panter ...nije problem u tome što neko ima 140000 dinara platu, već što većina profesionalaca pravi gubitak državi, a o šteti da ne govorimo!!...
Ni više pravnika, ni više "terorisanja nevinih" po sudovima, a izgleda ni više tužbi protiv Srbije!
Samoupravljači i društvene firme osilili se do beskraja! Kao da su bili gluvi i slepi dok su rasprodavali i uništavali svoje firme...Kao da Republika Srbija, koje ni nema, treba da plati sve jugo nepravde...(lepo bi bilo da može!) ...
Kamo sreće da neko ima 1.400.000 platu a da državi tj narodu donese višestruku dobit...
Preporuke:
0
0
105 utorak, 01 februar 2011 21:42
Đorđe Vukadinović
Ako se ne varam, nakon moje poslednje komentatorske intervencije neki su mi poručili da bih to trebalo da radim češće, a neki da to ne bi trebalo da radim uopšte. I na neki način su, zaista, i jedni i drugi u pravu - kao što je u pravu i ona izreka da se "sv(ije)tu ne može ugoditi", te, uz svo poštovanje za različita mišljenja, treba raditi po svom mišljenju i svojoj svojoj savesti. Ipak, posle tačno sto komentara iskoristio bih priliku da kažem nekoliko reči. Ne mogu da odgovaram na poimenične komentare, pošto sam ih čitao više "dijagonalno", ali primećujem da je kod izvesnog broja komentatora pomenuti primer i povod zamaglio suštinu. Ovo NIJE bio tekst o štrajku prosvetara, nego o našem generalno lošem odnosu prema državi, a za šta uvek nađemo više ili manje dobro opravdanje. I to se i na ovom primeru pokazalo. A rado ću reći i ponoviti ono što sam već rekao u svojim (bez)brojnim tekstovima: za loše stanje u državi UVEK je najkrivlja vlast i vladajuća elita. To nije sporno.
Preporuke:
0
0
106 utorak, 01 februar 2011 21:44
slobodan45
oduvek sam se divio ružičastom panteru!!!svaka čast!!!uživam u čitanju komentara, toliko je sve istina i ona crna i ona svetla...ima nade za srbiju.ali panter je dao veoma realan presek i to je ozbiljan problem, odnosno, kako izbeći konflikt.
Preporuke:
0
0
107 utorak, 01 februar 2011 22:43
poreklo stvari
A u Kolubari su na desetine miliona evra prelivali u privatne, političke i stranačke džepove ... Ne može više! Koliko je koštala gej-parada? Koliko ove loše reg. tablice, koliko loši pasoši, koliko satelit, koliko stanovi političara, koliko nas stranke koštaju, jedan milijarda evra ide samo na loše nabavke koja opet ode u stranke ... U ovoj državi ima dovoljno novca za sve, samo što manjina veći deo novca nezakonito i lopovski prigrabljuje za sebe ...
Preporuke:
0
0
108 utorak, 01 februar 2011 22:55
promene!
Materijalno stanje u prosveti se može rešiti potezom pera. Ukinuti nekoliko potpuno suvišnih predmeta kao što su građansko vaspitanje i veronauka, i još neke, a nekima smanjiti broj časova (sociologija, filozofija ...). Napraviti sistem obaveznih 5-6 predmeta, dok su svi ostali izborni. Zamislite, građansko i veronauka se uče 12 godina, u svakom razredu osnovne i srednje škole! Šta će obavezbo likovno i muzičko onima koje ne zanimaju, ako ih zanimaju, neka im bude izborni predmet. Dobili bismo lakšu školu, manje predmeta, manje profesora, od istog novca veće plate zaposlenima i mnogo, mnogo drugih koristi. Ali, koji ministar i ministarstvo, i koja vlada da to sprovede? Oni ne umeju (ili neće) ni Ustav da poštuju (član o službenom jeziku), a kamoli nešto drugo! Zato štrajk - do smene vlasti!
Preporuke:
0
0
109 utorak, 01 februar 2011 23:07
Đorđe Vukadinović, drugi deo
Primećujem da zaista nije lako reći nešto važno u 1000 znakova, ali je ipak moguće ako se čovek potrudi.
Samo još par dodatnih napomena. Prosto je neverovatno kako su neki komentari, nadam se ne i većina čitalaca, propustili jasnu i tri-četiri puta ponovljenu poentu i pokušali da čitavu stvar svedu na, oprostite, ipak banalnu priču za i protiv jednog sezonskog štrajka jedne društvene grane. A siguran sam, a i neki ovde su nešto slično primetili, da se oko ovoga niko ne bi naročito uzbuđivao - sem ministarstva i sindikalaca - da se štrajk nije poklopio sa najavljenim mitingom SNS-a i nemirima širom arapskog sveta. U tom smislu, mogu da razumem, mada se sa njima ne slažem, iskrene komentare tipa "što gore to bolje", "neka sve stane da bi Srbiji krenulo" itd. Ali verujte mi da neće krenuti - sve dok ne promenimo odnos prema državi (koja, naravno, nije isto što i vlast) i prema radu, dok svi ne postanemo malo vredniji, skromniji i pošteniji. Rodoljubiviji, hrabriji i pametniji. Tačka.
Preporuke:
0
0
110 utorak, 01 februar 2011 23:18
aleksandar ,oslobodjen za malo
Preduhitren sam u nameri da porucim komentatorima, da su opet promasili temu, cast izuzecima, hvala autoru za intervenciju.
Zakljucak je hitno je potrebno izvrsiti operaciju i odsraniti maligno tkivo kako ne bi metastaziralo na ostalim vitalnim organima, koji su vec ionako bolesni od drugih agenasa, pre svega izazvanih spoljasnjim i unutrasnjim trovanjem.
pozdrav svima koji misle svojom glavom
Preporuke:
0
0
111 utorak, 01 februar 2011 23:50
Dušan Ariljević
Ali verujte mi da neće krenuti - sve dok ne promenimo odnos prema državi (koja, naravno, nije isto što i vlast) i prema radu, dok svi ne postanemo malo vredniji, skromniji i pošteniji. Rodoljubiviji, hrabriji i pametniji. Tačka.

Napisao sam komentar na isti tekst g. Vukadinovića objavljen u "Politici". Pohvalio sam ga jer sam ga razumeo na pravi način, bez "pomoći" naknadnih komentara-pojašnjenja koja je dodatno,ne znam zašto g. Vukadinović dopisao! Očigledno neki komentatori bi želeli da autor teksta misli njihovom glavom! Ovoga puta im se g.Vukadinović "oteo" ali mislim da je ipak ostao svoj.
Preporuke:
0
0
112 sreda, 02 februar 2011 00:18
Drasko
@Jasna Simonovic

Kako bi ja bio srecan covek da mi Vi kazete koje su to "srbske banke"?

Ja cu Vama da saopstim da ce dinkiceve banke postati srbske jedino i jedino prevratom-revolucijom-nasiljem. Istim nacinom kako ih je dinkic odsrbio.
Preporuke:
0
0
113 sreda, 02 februar 2011 00:47
Dr
Mislim da je sad, nakon intervencije g. Vukadinovića još jasnije šta je bio cilj teksta, kao i cilj kritika na tekst. Uz dužno poštovanje štrajkačima, mora se odvojiti teška socijalna i materijalna situacija prosvetnih radnika od njene zloupotrebe u političke svrhe. Takođe, štrajkačima koji nisu zadovoljni svojim statusom, bih poručio da su biroi za nezaposlene prepuni mladih, fakultetski obrazovanih ljudi, koji su itekako spremni da rade za 40.000 mesečno.
Preporuke:
0
0
114 sreda, 02 februar 2011 08:16
Državljanin privatne države
Razume se da država nije isto što i vlast ali problem je što je ova vlast od države napravila svoju prćiju. Dakle biti vredan, skroman i pretpostavljam ćutljiv, znači biti idealan podanik u privatnoj državi. Meni to ne liči ni na rodoljublje, ni na hrabrost, a Boga mi, ni na pamet.
Preporuke:
0
0
115 sreda, 02 februar 2011 10:35
Jasna Simonović
Nikola Petković..Zašto mislite da vi treba da koristite srpske banke i plaćate srpski porez a Novak Đoković ne?

Draško...Ne znam koje su to srbske banke, ali mi se sviđa ideja da neka brendirana banka ponese taj šarmantan naziv...Rado ću u takvu banku uložiti svoj kapital ako uspem da ga po pravdi Boga i zakonu Prava nadoknadim, odnosno vratim nazad od lešinarskih globalnih revizorskih i konsalting kuća, trećerazrednih ogranaka internacionalnih farmaceutskih kompanija, bezrazrednih nemačko-srpskih farmaceutskih i srpskih građevinskih koncerna i mešovitih preduzeća, umišljenih nemačkih bankara, sarajevskih lopovskih izdavača, pilićarskih primaoca ličnog dohotka po ministarstvima i institucijama republike koja ne postoji...itd.

Što se tiče "srpskih banaka" to treba da budu sve banke koje poštuju zakon i naravno svog klijenta i njegova prava i obaveze, bilo da se radi o Novaku Đokoviću ili o nekome čiji račun stoji prazan...
Jer nikada se ne zna ko će doneti "ekonomski grenslem"!
Preporuke:
0
0
116 sreda, 02 februar 2011 11:54
NN
Komentar g. VUkadinovića:
niko ne bi naročito uzbuđivao...i nemirima širom arapskog sveta.


Svi bi se uzbudili i prepali da se to nama ne desi, kada bi ti nemiri bili spontani izraz nezadovoljstva tamošnjeg naroda.
Međutim, pošto većina misli da ti tamošnji protesti nisu spontani nego dirigovani sa strane,onda se niko ne uzbuđuje.Tamošnjim USA marionetama istekao rok trajanja,našoj nije još.
A ako SNS računate kao opoziciju,onda ste baš naivni.
U tom smislu,mogu da razumem,mada se sa njima ne slažem,iskrene komentare tipa "što gore to bolje","neka sve stane da bi Srbiji krenulo"

Gospodine,ovo su pokliči Otpor-DOSa a ne komentatora na ovom sajtu.
*
Ispunjenje zahteva prosvetara iziskuje 24 mlrd dinara,znači oko 230 miliona evra.
A vidite koliko iznosi prekoračenje troškova mosta preko Ade.I niko se ne uzbuđuje.
Da te pare dobiju prosvetari,sve bi potrošili u trgovinama,bar bi se deo vratio kroz PDV.
A ovako?
Važno da ćemo dobiti najveći pilon.
Preporuke:
0
0
117 sreda, 02 februar 2011 12:03
jovan
NSPM je melem na ranu i prostor gde je bistar um vazniji od strancarenja i podanistva. Para naravno IMA i to je sustina. 26000 evra od dulicevog sajta, milijarde od javnih nabavki, oduzeti plate od ministara i poslanika koji i onako nicemu ne sluze. Cime je dinkic zasluzio stan od 300-400000 evra. Afera za aferom, lopovluk bez granica. Ponavljam para ima i krajnje je vreme da ih dobijaju oni koji to i zasluzuju a ne talog ovog drustva koji je isplivao i nece da nam se skine sa grbace.
Preporuke:
0
0
118 sreda, 02 februar 2011 12:32
Visarion Vukadinoviću, sledi nastavak
Naravno, da se može kraće.Ali to treba umeti.I svakom ne polazi za rukom. Kad biste sebi postavili takvu ogradu , kako biste se osećali?Da li biste je ispoštovali.? Dobro je što ste počeli da obraćate pažnju na komentatore i kometare .Za mudre ,tu je ovaj narod.Takav kakav jeste i kojim treba upravljati, njime rukovoditi.
Niste dovoljno obratili pažnju na one koji misle da nisu samo građani ti od čijeg angažovanja i patriotizma zavisi napredak države.Zavisi mnogo više od onih koji te države vode.Tuniski a sad će i Egipatski predsednik da plate to što nisu umeli da vode računa o narodu kojim rukovode.I ne samo oni nego i ovi naši.Mogu se razlikovati od naroda dve tri godine,ali to ne može da traje beskrajno.Ako ispustite dizgine iz ruku kola mogu i da se prevrnu.Na velikim urvinama to biva katastrofa.Mi smo tu negde gde sve može da se strmekne.Ima nas koji se toga pribojavamo i ima vas koji pišete i imate nekog uticaja a više vodite računa da ne talasate.
Preporuke:
0
0
119 sreda, 02 februar 2011 12:42
@Dr
A ja bih poručio štrajkačima da njihova teška materijalna situacija nije rezultat više sile – rata ili sankcija – u kom slučaju bi svaki štrajk bio najblaže rečeno nemoralan, već rezultat nesposobnosti raznih samoproglašenih „eksperata“ iz ministarstava, agencija, upravnih odbora velikih firmi. Ti „eksperti“ koji za svoje štetočinstvo imaju prihode od nekoliko hiljada evra mesečno- su deo državnog aparata. Zato pozivati prosečnog građanina koji jedva preživljava sa bednom platom ili sa socijalnom pomoći da bude vredan i da ne štrajkuje, objektivno znači podržavati takav državni aparat. To nema nikakve veze sa ljubavlju prema otadžbini. Naprotiv.
Preporuke:
0
0
120 sreda, 02 februar 2011 12:44
Visarion Vukadinoviću nastavak i kraj
Eto.Probao sam da skraćujem pa nisam uspeo.Nisam na primer hteo Vama da kažem da se plašite talasanja, ali, zbog skraćivanja i kraja "karaktera"moro sam da izostavim ogradu.
Tlaasanje je za dobro uređene države neophodno.Mudar će u njima otkrivati falinke svoje vladavine.Osion će ih prenebregavati.Vidite upotrebio sam reč koja odnosi broj slova.A ako samo čovek na to milsi ode mu ono glavno.Ovo naše pisanje ne doživljavam kao zadovoljenje sujete, niti samo kao pražnjenje, nego i kao patriotski čin.Mi pokušavamo da pomognemo.Ima naravno svega u tome, ima slabosti, ima nacionalnih osobenosti, svađa, neslaganja.To oteževa vladaocima, ali ih im je to uslov.Ako time umeju da upravljaju, neka se jave.Ako ne - neka dignu ruke.Vidite Nikolića i Vučića.Oni su se zapleli ko pile u kučine.S tim potpisima i tim mitinzima daleko neće stići.Ali oni na vide i ne slušaju a bili su upozoreni.Imaju vlastite bube i plaše se da se Ššešelj vrati. , pa žure.Tu leba nema.Narod je glavni, oni su prolazni.A oni to ne vide
Preporuke:
0
0
121 sreda, 02 februar 2011 12:46
Vladimir
Gospodine Vukadinovicu.

Ko sam JA da brinem o svojoj drzavi, gde JA mog svoje socijalne ili drustveno korisne, dobre, namere da plasiram? KOME?

U drzavi okupiranoj rodovsko-udbaskim harangama, gde je jedina aktivnost "otmi pare svakome", porezom, taksama, kreditima ili donacijama, smatram se OBJEKTOM jedne bande otimaca. Njima ni izdaja nije problem, ako je licno blago u pitanju.

Nazalost, posast je preuzela celokupno drzavno tkivo, pojedinci vise ne mogu biti vodjeni dobrim namerama, a nazalost, to je predvorje revolucije, a ne sadjenja zdravih korencica.

U dinarima, markama, evrima, dolarima..nije ni bitno koliko mi je ukradeno, i koliko uskraceno, najuzasnije je sto mi je ukradeno 20 najboljih godina zivota(od 30-e do 50-e), prevarom.

A ovu dvadesetprvu koju pokusavaju da ukradu, zele da zakite osmehom i optimizmom!!!
Preporuke:
0
0
122 sreda, 02 februar 2011 13:02
El Jefe
@Državljanin privatne države
Apsolutno se slazem sa vasim misljenjem.
Preporuke:
0
0
123 sreda, 02 februar 2011 14:40
Božo Bjelak
Gospodine Vukadinoviću, dobro je što ste nam se obratili,iako Vas ja lično nisam pogrešno tumačo. Ukazao sam na ono što Vi znate koliko i moja malenkost, a to je da u Srbiji ne postoji država.Vi kažete:„...našem generalno lošem odnosu prema državi, a za šta uvek nađemo više ili manje dobro opravdanje“.Iako je nemoguće sve reći u 1000 karaktera,pitam Vas o kakvom se opravdanju radi kada država ne postoji.Država u Srbiji je dvadesetak ljudi sa VOĐOM na čelu.Bilo bi normalno da postoji pravna veza između građana i države, odnosno da država ima obaveze prema svima nama i svih nas prema državi, odnosno da građani imaju jasne i određene dužnosti prema državi. A,da li smo na bilo kom planu zaštićeni.
Preporuke:
0
0
124 sreda, 02 februar 2011 15:13
Janjić
Poštovani gospodine Vukadinoviću,
Slažem se da državu treba voleti, braniti i biti odgovoran prema njoj(to je, otprilike, stav koji ste izneli u Vašem tekstu), ali jedno se stalno gubi iz vida, iako ne sumnjam da ste Vi i Vaši čitaoci toga, i te kako svesni. Naime, trenutno su nastavnici na meti kritike većine naroda ove naše jadne državice. Te oni ne shvataju situaciju, te oni su pohlepni, te kriza je, te ne misle o državi.... Sve je to u redu. Ali... E, u tom grmu leži zec i sve se svodi na ono najobičnije koje svi mi, nadam se, primenjujemo i u vlastitom domu, prema vlastitoj deci. Reč je, naime, o osnovnom principu vaspitanja koji, opet se nadam, ti isti nastavnici (ne prosvetni radnici) primenjuju u svom radu, se zasniva na principu DAVANjA PRIMERA. Došli smo u paradoskalnu situaciju da oni koji plaćaju buldožer koji mesec dana neprekidno radi i koji ne pokazuju ni trunku nacionalne i ekonomske odgovornosti traže od naroda da bude nacionalno i ekonomski odgovoran. Eto, prosto i jasno.
Preporuke:
0
0
125 sreda, 02 februar 2011 15:41
nataša @ Vukadinović
U pravu ste vi gos'n Đorđe. Ja čak mislim da je pozitivan odnos i razumevanje prema vlastitoj državi stvar i kućnog vaspitanja i intelegencije. Mislim da treba "ispoštovat" i gradski autobus, bio on privatni ili državni, i državu u kojoj smo na proputovanju, a kamo li vlastitu.
Ali šta ćemo kad je antidržavno i antisrpsko istupanje uslov i za političku i profesionalnu pa čak i "civilaizacijsko-kulturnu" promociju.
Ako ministar maršira ispod parole "smrt državi" šta reći. Ako državu ne čuvaju oni koji su za to debelo i nezasluženo preplaćeni, a sirotinja treba da je brani golim grudima i praznim stomacima.
Možda bi apel da "čuvaju državu" trebalo pre svega uputiti Tadiću i njegovoj neodgovornoj i bezobraznoj kliki.
Preporuke:
0
0
126 sreda, 02 februar 2011 17:05
The Tao of Groove_part one
Sasvim je korektno pozivati ne vrednocu i zalaganje, patriotski elan u radnom asketizmu koji je osnova napretka drzave i drustva. Uostalom, prosprski predsednik je nedavno imao slicne pozive koji se svode na puko glagoljanje o zalaganju svakog gradjanina, pa onda naravno ide i Kisindzerski slogan kako traba pomoci drzavi a ne ocekivati od drzave bilo sta zauzvrat. Mislim da je svaki smisao izgubljen u poimanju drzave kada je Srbija u pitanju. Drzavu su unistili birokratski projekti partokratije koja upravlja prirodnim i intelektualnim dobrima i koja prisvaja sve materijalne povlastice.
Preporuke:
0
0
127 sreda, 02 februar 2011 17:05
The Tao of Groove_drugi deo
Birokrate koje vode drzavu, sa prosrpskim predsednikom kao metaforom evropejstva i asketizma, jer toboze vec 6 godina na racunu ima 30 hiljada evra bez ikakvih nekretnina u vlasnistvu, su sve upropastile i svele ljudsko dostojanstvo na dno lestvice moralnosti. U datim uslovima je nemoguce voleti drzavu i ici napred. Vlast je ta koja koci gradjane da vole svoju drzavu. Ona im je oduzela viziju za zivot i bolje sutra. Rusenje takve vlasti je neophodnost i preduslov svakog napretka.
Preporuke:
0
0
128 sreda, 02 februar 2011 22:18
mladen
Čitam neke komentare i sve sam neraspoloženiji jer i po tome vidim koliko smo propali i koliko nas je sve preplavilo ogorčenje i mrzovolja. Neke kolege kao da neće da shvate, ili još gore, više nisu u stanju da odvoje državu i domovinu od njene aktuelne i prolazne vlasti. Dešava nam se nešto slično 5. oktobru, samo sa druge strane. U otporu i mržnji prema objektivno lošoj vlasti ruši se država, a od toga korist imaju samo naši neprijatelji. Nije ovo u direktnoj vezi sa prosvetarskim štrajkom, nego me je nešto u atmosferi prosto podsetilo na one predpetooktobarske dane. A tekst je, po običaju, odličan i oobjektivan, ni po babu ni po stričevima, kao što se kod g. Vukadinovića i podrazumeva.
Preporuke:
0
0
129 sreda, 02 februar 2011 23:30
slobodan45
setite se priče o građanima prvog i drugog reda...i svega ostalog.malo je vremena prošlo, a kolike su posledice...problem je strašan i u srbiji se zapatilo, nešto, što je spoj mafije i negativnih posledica onoga što se zove "Tejlorov tehnicizam"...dobijeni produkt ove dve kaste je neviđeni monstrum, koga je veoma teško otkloniti.mora, izgleda, da se dogodi narod.g.Vukadinović je veoma pošten analitičar i građanin srbije, ali ima ograničenja, što je i razumljivo.
Preporuke:
0
0
130 sreda, 02 februar 2011 23:39
Dušan Ariljević
I ako u smutna vremena obično svako gleda svoja posla, oni pošteni da se izvku iz problema oni nepošteni da "izvuku" što više za sebe gospodin Vukadinović p(r)oziva, više apeluje da brigom o državi i drštvu ustvari štitimo sebe. Dobar savet za sve nas, za one u vlasti, upustvo.
Preporuke:
0
0
131 četvrtak, 03 februar 2011 05:23
drago.ca
Jasna Simonović
... Novak Đoković... Ne može se biti srpski brend bez obaveza prema "brendu" koliko god da smo srećni i zahvalni ovom sjajnom momku...

Koju to korist Nole ima kao srpski brend? Kakav je to srpski imidž u svetu kojim on pokušava da se okoristi: ubice, genocidni, primitivni,... da ne nabrajam. Ono što Nole pokušava je da popravi taj imidž po cenu sopstvene štete. Za onaj minut propagande Srbije pred milionima gledalaca širom sveta Vlada Srbije bi trebala da mu plati 100 miliona evra. Mislim da su platili 30 miliona onu lošu reklamu na CNN (inače plagijat sa slikama iz Rumunije) koju malo ko da je i video. Šta je to u našem biću da ne trpimo uspešne u svom okruženju a sa druge strane nekritiči veličamo osrednje strance?
Preporuke:
0
0
132 četvrtak, 03 februar 2011 05:51
drago.ca
@Đorđe Vukadinović
"Ali verujte mi da neće krenuti - sve dok ne promenimo odnos prema državi (koja, naravno, nije isto što i vlast) i prema radu, dok svi ne postanemo malo vredniji, skromniji i pošteniji."

Sjajna ideja, isto kao i komunizam. Ima samo jednu manu: ne računa sa realnim ljudima. Kako u lopovskoj državi možete očekivati poštene građane?Sistem je taj koji čini ljude vrednijim, poštenijim... (Naravno da je važan i lični karakter jer neke ni loš sistem ne može da pokvari). Sve nacije su iste samo su neki u sistemu koji neguje jedne vrednosti a drugi sasvim suprotne. Neki su u sistemu duže pa su im neke stvari postale mehaničke a drugi se još prilagođavaju.
Inače kako drugačije objasniti da čim pređemo granicu postanemo uzorni građani zapadnih država sa svim tim pohvalnim epitetima koje navodite (a kada pređemo u Bugarsku ostajemo isti)?
Moj zaključak je: treba promeniti sistem a prvi korak u tome je promena vlasti. Problem je što to teško ide mirnim putem.
Preporuke:
0
0
133 četvrtak, 03 februar 2011 09:03
Fristajlo
Eto, dođe i naš Đorđe do etatizma...
Ovim je se zamerio svima koji se nešto pitaju u ovoj zemlji, a nije umilio nikom, pa ni narodu, koji ovo i ne čita, osim nas stotinak, naloženih na politiku; zato ja i glasah protiv ovog štrajka, jer je to briga za svoju guzicu, u sveopštem grabežu koji je nastao. Učitelji gledaju šta da maznu sa kadavera, dok ga ne zatrpamo, ko uz suze, ko uz osmeh; a budući malo obrazovaniji od ostalih, prvi su shvatili da treba "preteći" (istrajati) do onog doba kad će se narod opet nešto pitati na ovim prostorima, a tada može da bude malo manje "demokratije", a malo više preispitivanja- kome koliko.
Polako ali sigurno, idemo ovako "džule" ka nečem što nas sve više plaši; no, jednom ćemo morati da otvorimo oči, pa- ko šta vidi...
Preporuke:
0
0
134 četvrtak, 03 februar 2011 10:13
Nebojša Prpić
Duško Radović:
"Dođe kraj školske godine. Loši đaci će kući, nekadašnjim još lošijim đacima morati da pokažu knjižice sa ocenama dobijenim od nekadašnjih najlošijih đaka."
Preporuke:
0
0
135 četvrtak, 03 februar 2011 10:48
Jasna Simonović
Vladimir ...
Izvinjavam se i ne znam da li je vaspitano što se vezujem za vaš komentar Đorđu Vukadinoviću, ali bih samo želela da izrazim da mi je drago što ste termin "zdrav korenčić" verovatno usvojili iz čitanja jednog od mojih prethodnih komentara!
Znači da ga ipak imate u opciji!
I to mi je drago takođe da ne želite da vam i naredna godina života bude ukradena...
Slažem se da se "zdravi korenčići" biljnih vrsta ne sade u predvorjima revolucije (gradski trgovi!), ali se svakako sade na prostranoj zemlji srpskih vlasnika koje god nacije, vere, shvatanja bili...
A ima i "zdravih korenčića" usađenih tamo gde ih baš niko ne može očupati...Da sad ne "prozivam" ponovo mlađanog Novaka Đokovića kome niko nije uspeo da ukrade 20 godina života, ostaću na "mojoj" farmaceutskoj industriji...
Bogu hvala (a meni takođe) što taj zdravi korenčić klija sa obe strane Atlantika...Čak i kad se ne zaliva korumpiranim vlastodršcima i lenjim narodom...
Preporuke:
0
0
136 četvrtak, 03 februar 2011 13:41
Jasna Simonović
Drago.ca ..
Hvala ...Postavili ste prava pitanja, posebno poslednje, iako ste ga „zalepili“ na pogrešnu – moju – adresu...Mislim da ste na korak da me razumete...
Želim i Noletu i nama – Srbiji – dalje uspehe, a želim i da Noletu Srbija plati i „100 mil dol“ i to kroz naše banke i od profita koji donosi zemlji, shodno zakonima za trošak reklame...npr. da „očerupana“ Zelengora vaskrsne, vrati licence, plati reklamu, šta tu fali?
Biti srpski ili bilo čiji brend znači imati prava i odgovornosti...
„Koju korist kao srpski brend“ konkretno „ima Novak Đoković“ najbolje on zna, a ja verujem da je kroz „za Srbiju“ dao najbolji opis koristi...
Zašto mislite da je zemlja kriva za njegov uspeh...zašto mislite da je uradio smišljeno (van srca), pa još na sopstvenu štetu, nije mi jasno...
Znam da ceo svet gleda taj njegov imidž kroz srpski, a ne kroz drugi nacionalni imidž...
Sve najbolje...
Preporuke:
0
0
137 četvrtak, 03 februar 2011 18:09
drago.ca
@ Jasna Simonović
"Biti srpski ili bilo čiji brend znači imati prava i odgovornosti...
„Koju korist kao srpski brend“ konkretno „ima Novak Đoković“ najbolje on zna, a ja verujem da je kroz „za Srbiju“ dao najbolji opis koristi...
... pa još na sopstvenu štetu, nije mi jasno...

Ako vam nije jasno (a očigledno nije) onda bi trebalo da se pazite olakih kvalifikacija.
U osnovi svega je lova pa tako i brend pre svega znači neka korist (zato se i čuva i brani). Šta mislite koje će vino pre (i skuplje) da se proda francusko ili srpsko? E to je vrednost brenda.

Ljudi koji žive u Srbiji misle da ceo svet zna za Srbiju i srpsku istinu i da imaju simpatija za nas. Činjenice su obrnute: malo ko zna da Srbija postoji a oni koji to znaju saznali su sa CNN-a i prva im je asocijacija jaaaako negativna. Kada takvom strancu kažete da ste Srbin to je kao da ste kazali da ste upravo izašli iz zatvora zbog ubistva. Nole eto ima sreću da se može time pohvaliti i okoristiti, sve besplatno.
Preporuke:
0
0
138 petak, 04 februar 2011 01:37
LAUFER
Da se razumemo na samom pocetku,svako ima pravo na strajk i ja to naravno podrzavam ali budimo realni i pogledajmo na ovu stvar i iz drugog ugla.
Retko koji prosvetni radnik je imao iskustvo sa privatnim poslodavcima,cast izuzetcima takvi verovatno i ne strajkuju.Ovo je moje iskustvo-radi se o 2004 godini kad sam se prvi put zvanicno zaposli posle srednje skole,ugovor sa poslodavcem mi je bio potpisan na 12h rada u tri smene,naravno radilo se i preko toga po 15 i 17h da zlo bude vece nismo imali pravo na pauzu cak su nas i do toaleta pratili neki tzv nadzornici ili kontrolori kako smo ih mi zvali,prekovremeni rad podrazumeva se nije bio placen a o drugim troskovima da i ne pricam(hrana,prevoz...).Da ne duzim,izdrzao sam 6 meseci s'tim sto mi je plata prva cetiri meseca bila 45000 din a dva meseca 27 000 din,dao sam otkaz i upisao fakultet,sada sam diplomirani inzenjer i rado bi se menjao sa bilo kojim nezadovoljnim prosvetarom pa makar me drzava kinjila i podcenjivala!!!nestalo mi slo
Preporuke:
0
0
139 petak, 04 februar 2011 01:58
LAUFER - nastavak
...nestade mi slova... Siguran sam da vecina srecnika koji danas i imaju posao(a da nije drzavni)rade pod istim ili slicnim uslovima pod kojima sam i ja radio, sa stalnom bojazni da ce dobiti otkaz ili da nece dobiti platu o pravima na godisnji odmor ili nedaj boze bolovanje ili porodiljsko da i ne pricam,to su pusti snovi! Koliko god je ovo istina sto sada pisem a jeste,nikome nije palo na pamet da se pobuni da strajkuje da otkaze poslusnos svom poslodavcu,zar to nije cudno,kako se uvek na strajk i inat odlucuju oni koji imaju redovne plate i svu socijalnu i drzavnu zastitu?

Kad se Nemci razljute drzava stane,kad se Francuzi naljute drzava stane,kad se Grci naljute drzava stane...a vecina poslodavaca su im kapitalisti,kako to? gde mi gresimo?
Preporuke:
0
0
140 petak, 04 februar 2011 10:35
Jasna Simonović
Drago.ca...hvala
Vi lepo uočavate pojave, ali ponekad uputite dobar zaključak ali na pogrešnu adresu...
Zahvaljujem što me podsećate da se pazim olakih kvalifikacija, nedovoljne pogodbene rečenice često se razumeju kao potvrdne...
Slažem se da „u osnovi svega je lova pa tako i brend znači neka korist (zato se i čuva i brani)“...zaštita intelektualne svojine, autorsko pravo, patenti, vlasništvo, itd. donosi i krov: profit...
To što svet ne zna za Srbiju je razumljivo, do skora smo se zvali Jugoslavija...
Shvatam ljude koji na mesto svoje pameti stavljaju tv, internet, nečiji mozak...linija manjeg otpora, lenjost ili jednostavno avantura...
Nije mi čudan znak jednakosti između „Srbin“ i „kao da ste upravo izašli iz zatvora zbog ubistva“ jer Jugosloveni jesu ubili Jugoslaviju, a sledbeni državljani pravno nisu procesuirali „ubistvo“...
Ali sa slobode se barem bolje poštuje svoje brendirano vino,npr.kosovsko, koje ni u čemu ne zaostaje za francuskim koliko god imali predrasude...
Preporuke:
0
0
141 petak, 04 februar 2011 22:54
farsa
I, naravno. Najnovija vest. Štrajk je prekinut, dogovor napravljen, a, sem onoga što im po zakonu pripada, dobili su samo obećanje da će, ako bude para u budžetu, biti i mizernog linearnog povećanja. Dakle, tresla se gora, rodio se miš. Sve je to bilo samo zato da bi sindikalni rukovodioci opravdali svoje plate i prinadležnosti. A verovatno je i sutrašnji miting doprineo tome da vlast malo popusti, tj da jedano neobavezujuće obećanje. Farsa od štrajka, farsa od vlasti i farsa od opozicije.
Preporuke:
0
0
142 petak, 11 februar 2011 00:43
Maša
Neko je napisao
"Ja smatram da sada najviše mogu pomoći Srbiji tako da joj pomognem da što brže propadne. "

I šta onda? Kada je i koja država uspela da odmah posle propasti na brzaka cveta i da je svima u njoj lepo i bogato? Nezrelo mislite.

Svaka bogata država se gradi decenijama. Nama ne treba propast države, nego da svaka vlast sve bolje i bolje državu organizuje. Pa ako jedna ne organizuje dobro, da smenimo i dovedemo one koji će biti bolji. Pobogu, ugledajmo se na bogatije države. Hajdučija nikada nije donela raj, samo red, uporno stvaranje reda može nas nekuda dovesti.

Štrajk ne podržavam, ali bi ljudi koji sad vode državu moraju da shvate da je mnogima dogorelo! No, da li bi bilo rešenje, kako je neko jednom predložio na ovom sajtu, da dovedemo menadžere iz Japana da nam vode državu neko vreme i srede je? Sasvim moguće. Gde su kod nas ti "japanci" i što ih nema? Znači, nešto je u našem mentalitetu kvarno.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner